Kurumsal Haberler

1 Milyon Suriyeliye “Kızılay Kart” İle Mali Destek

27/09/2016 PAYLAŞ:   

Finansmanı Avrupa Birliğince sağlanan “Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardım Programı” kapsamında, Türkiye'de kamp dışında şehirlerde yaşayan bir milyon Suriyeliye “Kızılay Kart” ile her ay 100'er lira nakdi yardım yapılacak. Programın ilk etabında toplam 348 milyon Avro kaynak transferi sağlanacak.
 
Avrupa Birliği’nin Türkiye’de yaşayan Suriyeliler için planladığı toplam 6 milyar Avroluk yardımın ilki olan 348 milyon Avro Türkiye’ye geldi. “Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardım Programı” kapsamında, Türk Kızılayı’nın geliştirdiği Kızılay Kart ile Suriyelilere dağıtılacak olan para ile en çok ihtiyaç sahibi olan 1 milyon Suriyeliye, her ay 100 Lira yardım yapılacak. Yardımlar 2017 yılı sonuna kadar tamamlanacak.
 
Avrupa Birliği tarihindeki en büyük insani yardım kaynak transferi anlamına gelen programın tanıtımı Ankara’da yapıldı. AB Komisyonu İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides, Dünya Gıda Programı Direktörü Ertharin Cousin, Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Mehmet Halis Bilden ve ilgili kurumların temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen programda Suriye’de yaşanan kriz ve insani yardımlar değerlendirildi; yeni yardıma ilişkin bilgi verildi. Kızılay Genel Başkan Yardımcısı Dr. Naci Yorulmaz, Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Can, Ahmet İşgüzar, Cengiz Yurdabekçi ve Sabahattin Tezdiğ ile Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu da tanıtım programına katılan isimler oldu.
 
“Aylan bebekler ölmesin diye”
 
Yaptığı konuşmada Suriye’de yaşanan krizin 2 bin 21 gündür çözüm beklediğini, insanların bu umudu beslediğini ama henüz çözümün gerçekleşmediğini belirten Genel Başkan Kınık, Türkiye’nin açık kapı politikasının milyonlarca canı kurtardığına dikkat çekti.
 
Türkiye’de yaşayan ve Suriye içindeki Suriyelilere bu güne kadar milyarlarca dolar değerinde yardım yapıldığını ifade eden Kınık, AB’nin 348 milyon Avroluk yardım paketinin Kızılay üzerinden ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasından mutluluk duyduğunu kaydetti. “Ne kadar çok Kızılay Kart dağıtılırsa o kadar çok Aylan bebeğin hayatı kurtulacak. Göç yollarında daha az insanın hayatı tehlikeye girecek” diyen Kınık, yardımların daha fazla artırılması gerektiğini vurguladı.
 
Kınık, insani yardım çalışanlarına yapılan saldırıyı kınadı
 
Halep’teki ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırırken bombaların hedefi olan ve hayatını kaybeden Suriye Arap Kızılayı gönüllülerine dikkat çeken Genel Başkan Kınık, “Arap Kızılayı gönüllülerinin katledilmesinden duyduğumuz üzüntü ve öfkeyi ifade etmek istiyorum. Kendilerine rahmet diliyorum. Bu kişilerin hedef alınması büyük bir insanlık suçudur. Her türlü uluslararası hukuk kurallarına aykırıdır. Ateşkes sonrası Halep içerisinde ambargo altındaki 300 bin insana yardım ulaştırabilmek için Kızılay olarak hazırladığımız 100 tırdan oluşan konvoyumuzu halen güvenli bir rota oluşturulamadığı için gönderemiyoruz” dedi.
 
Amaç: İnsan onurunu korumak
 
Suriye'deki eşi benzeri görülmemiş krizin yine eşi benzeri görülmemiş bir müdahaleye ihtiyacı olduğunu söyleyen Stylianides ise, yeni programın bu krize müdahale edebilmek için çığır açıcı bir proje olduğunu belirtti. Programın, AB'nin şimdiye kadar fon sağladığı en büyük insani yardım projesi olduğunu söyleyen Stylianides, ihtiyaç sahiplerine nakit transferinin sağlandığı bu projenin 348 milyon Avroluk insani yardımı içerdiğini dile getirdi.
 
Stylianides, yaklaşık 1 milyon sığınmacının yararlanacağı bu nakit fonların aktarımının aylık olarak “Kızılay Kart” aracılığıyla yapılacağını belirterek, “Bu kart herkesin ihtiyacı olanı almasını sağlayacak. Daha önce bilinen insani yardımlardan daha farklı bir sistem. En azından, sığınmacılar neye harcamak isterlerse harcayabilecekler. İsterlerse sofralarına yemek alabilecekler, isterlerse çocuklarının okul ihtiyaçlarını karşılayabilecekler” diye konuştu.
 
Kınık ile Stylianides yardımları değerlendirdi
 
Tanıtım toplantısı öncesi Genel Başkan Kınık ile İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üye Christos Stylianides Kızılay Genel Merkezi’nde bir araya gelerek Suriyelilere yapılacak 348 milyon Avroluk yardımı ve sonrasını değerlendirdiler. Gün içinde Türk Kızılayı Ankara Toplum Merkezi’ni Genel Başkan Kınık ile birlikte ziyaret eden Stylianides, Suriyelilere verilen hizmetin sosyal uyuma katkısını yerinde görme imkanı buldu.