Kurumsal Haberler

Türkiye’nin Yardımlarının ilk bölümü Arakanlı Müslümanlara Ulaştırıldı

07/09/2017 PAYLAŞ:   

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dünya gündemine taşıdığı Arakan’daki insani acılara ilk müdahale Türkiye tarafından yapıldı. İlk parti yardım malzemelerini Cumhurbaşkanının Recep Tayyip Erdoğan’ın  eşi Emine Erdoğan ve beraberindeki heyet ihtiyaç sahibi Arakanlılara ulaştırdı.
 
Anavatanları Myanmar’da baskı altında yaşayan, son yıllarda ise saldırıların hedefi olan Arakanlı Müslümanlara yardım için Türkiye seferber oldu. Bölgeden her gün işkence haberlerinin gelmesi üzerine dünya liderlerine çağrıda bulunan, ikili görüşmeler gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla insani yardım çalışması başlatıldı. Bölgeye ilk ziyaret, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan tarafından gerçekleştirildi.
 
Emine Erdoğan’a Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ile AK Parti İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Ravza Kavakcı Kan, TİKA Başkanı Serdar Çam, AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan, TÜRGEV Başkanı Arzu Akalın ve KADEM Başkanı Sare Aydın eşlik etti.
 
Arakanlı Müslümanlara Bangladeş’te Yardım
 
Ülkeleri Myanmar’dan göç etmek zorunda kalıp komşu ülke Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanlara yardım için giden Türk heyetinin ilk adresi başkent Dakka oldu. Sınırı geçen Arakanlılara yardım konusunun hükümet temsilcileri ve yerel yöneticilerle ele alındığı toplantılardan sonra Cox Bazaar’daki mülteci kamplarında incelemelerde bulunan Emine Erdoğan ve beraberindeki heyet, acılı ailelerle sohbet etme imkanı buldu.
 
Heyet daha sonra, Türk Kızılayı ve TİKA tarafından organize edilen gıda dağıtımı çalışmasına katıldı.
 
Türkiye’nin girişimleriyle Bangladeş'e sığınan 146 bin Müslümanın acil dönem ihtiyaçları karşılanmaya çalışılacak.