Kurumsal Haberler

Zambiya'ya Kolerayla Mücadele Desteği

07/03/2018 PAYLAŞ:

Kolera salgını ile mücadele eden Zambiya için harekete geçen Türk Kızılayı, uzman eğitmenleri tarafından verdiği eğitimlerin yanı sıra ülkeye hijyen malzemesi desteğinde de bulundu.
 
Zambiya’nın çağrısı üzerine bir ekip oluşturan TİKA, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türk Kızılayı, Zambiya'da görülen kolera salgınının yayılmasını önlemek ve azaltılmasına destek olmak amacıyla uzman eğiticileri aracılığıyla doktorlara ve kamu çalışanlarına yönelik Hijyen ve Katı Atık Yönetimi eğitimi verdi. Eğitimlerin yanı sıra su sanitasyonu ve hijyen seti desteği de sağlandı.
 
Hijyen ve Sanitasyon Eğitimci Eğitimi
 
Türk Kızılayı ile TİKA tarafından organize edilen "Kapasite Güçlendirme Programı" kapsamında bölgede Zambiya Sağlık Bakanlığı bünyesinde kolera ile mücadelede görev alan halk sağlığı uzmanlarından oluşan ekibe "Hijyen ve Sanitasyon Eğitimci Eğitimi" verildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC) uzmanlarından oluşan ekip tarafından da "Katı Atık Yönetimi" konusunda Zambiya Çevre ve Atık Yönetimi Kuruluşu çalışanlarına eğitim verildi.
 
Eğitim programlarına katılımların sertifikaları Türkiye'nin Lusaka Büyükelçisi Şebnem İncesu tarafından verildi.
 
Hijyen Setleri İhtiyaç Sahiplerine Ulaştı  
 
Türk Kızılayı, ülkede görülen salgını azaltmak amacıyla bölgeye hijyen kiti ve sıvı klordan oluşan yardım malzemesi desteğinde de bulundu. Zambiya Kızılhaçı ile yapılan iş birliğiyle malzemeler yetimhane ve okullardaki ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. İçerisinde diş fırçası, diş macunu, havlu, vazelin, ayakkabı boyası, fırça, hijyenik ped ve 1 aylık temiz suya erişimi sağlayacak sıvı klordan oluşan malzemeler, Emmanuel Yetimhanesi'ndeki 150 çocuk, Kanyama Merkez İlkokulu'ndaki 1500 çocuk ile mülteci kamplarında yaşayan Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Ruanda, Angola ve Mozambik'ten gelen 16 bin sığınmacıya dağıtıldı.
 
Zambiya Sağlık Bakanı Chilufya’dan Teşekkür
 
Öte yandan Kızılay heyeti, aralarında Zambiya Sağlık Bakanı Dr. Chitahı Chilufya, Lusaka Belediye Başkanı Wilson Kalumba gibi isimlerin olduğu bakan ve yöneticileri, Büyükelçi İncesu başkanlığında ziyaret etti.
 
Zambiya Sağlık Bakanı Chilufya, ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, Türk heyetini görmekten çok memnun kaldığını ve özellikle kolera salgınının olduğu dönemde hijyen, sanitasyon ve katı atık yönetimine destek verilmesi dolayısıyla teşekkürlerini ifade etti.