Kurumsal Haberler

Kızılay’la Rusya Kızılhaçı Arasında İşbirliği

12/04/2018 PAYLAŞ:

Kızılay ile Rusya Kızılhaçı, afet yönetimi ve göç alanlarında işbirliği yapılmasına yönelik görüş birliğine vardı. Bu kapsamda iki dernek ilgili alanlarda değişim programları, teknik yardımlaşma ve ortak proje uygulaması gerçekleştirecek.
 
Kızılay Genel Başkanı ve Uluslararası Kızılhaç Kızılay Federasyonu Başkan Yardımcısı Dr. Kerem Kınık, Genel Başkan Yardımcısı Dr. Naci Yorulmaz ve Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük’le birlikte, Moskova’da üst düzey temaslarda bulundu.
 
Afet Yönetimi ve Göç Alanlarında Birlikte Çalışılacak
 
Kınık ve beraberindeki heyet,  Rus Kızılhaçı Genel Merkezi’ni ziyaret ederek, Başkan Raisa Lukuttsova’dan Rus Kızılhaçı’nın faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Görüşmede afet yönetimi ve göç alanlarında işbirliği tesisine yönelik görüş birliğine varıldı. Ayrıca Ukrayna ve Kırım’daki insanî krizin etkilerinin değerlendirildiği toplantıda, iki ulusal dernek insani ihtiyaçları karşılamak amacıyla bir dizi faaliyet üzerinde görüş alışverişinde bulundu.
 
“Rus Kızılhaçı’yla köklü ilişkilerimiz bulunuyor”
 
Dr. Kınık, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı Yasal Bölüm Direktörü Evgeniy Zagaynov ile de bir araya geldi. Suriye’ye ye sınır ötesi yardım kapsamında 40 bin kamyon yardım ulaştırıldığını belirten Genel Başkan Kınık, “Kuzey Suriye’de yapılabilecek yardımları memnuniyetle karşılıyoruz. Bu kapsamda Rus Kızılhaçı ile birlikte çalışılabiliriz. Rus Kızılhaçı ile geçmişe dayanan köklü ilişkilerimiz bulunuyor. Bu sebeple mevcut ilişkilerin geliştirilmesi için somut adımlar atacağız.” diye konuştu.
 
Türkiye’de 4 milyona yakın mülteci bulunduğunu da ifade eden Genel Başkan Kınık,  “Kızılay olarak 1,2 milyon Suriyeli mülteciye düzenli nakit temelli yardımı yaptık.  Bu kapsamda 200 bin çocuğa da eğitim yardımında bulunuldu.” diye belirtti.
 
Kızılay ve Rus Kızılhaçı arasındaki işbirliğinin memnuniyetle karşılandığını ifade eden Yasal Bölüm Direktörü Zagaynov, söz konusu işbirliğinin artarak devamının insani alanda fayda sağlayacağını belirtti.