Kurumsal Haberler

Kızılay’ın 14. Toplum Merkezi Mardin'de Hizmete Girdi

11/05/2018 PAYLAŞ:

Şehirlerde yaşayan sığınmacılara yönelik kurulan ve eğitimden psikososyal desteğe geniş bir hizmet yelpazesi bulunan toplum merkezlerinin on dördüncüsü Mardin’de törenle hizmete girdi.
 
Uluslararası Kızılhaç-Kızılay Dernekleri Federasyonu tarafından fonlanan ve Türk Kızılayı tarafından 2015 yılından bu yana yürütülen Toplum Merkezi Projesi gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Bugüne kadar Şanlıurfa, İstanbul Avrupa ile Asya yakaları, Konya, Ankara, Kilis, Bursa, İzmir, Adana, Mersin, Gaziantep, Hatay ve Kahramanmaraş'da hizmet veren toplum merkezlerine bir yenisi de Mardin’de eklendi.
 
Toplum merkezlerinin on dördüncüsü olan Mardin Toplum Merkezi’nin açılışı için Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Yurdabekçi, Genel Müdür Dr. İbrahim Altan ile Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük ev sahipliğinde yapılan törene ise Mardin Valisi Mustafa Yaman, Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez, vatandaşlar ve çok sayıda davetli katıldı. Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Yurdabekçi, merkezin tarihi şehirdeki ihtiyaç sahibi sığınmacılara çok güzel hizmetler sunacağını söyledi.
 
“Kızılay nerede sıkıntı varsa orada oluyor”
 
İki yıldır görev yaptığı kentte Türk Kızılayı ile güzel hizmetler gerçekleştirdiklerini söyleyen Mardin Valisi Mustafa Yaman, “Devletimizin, hükümetimizin, kurumlarımızın ve hayır kurumlarımızın amacı, kimsesizlerin kimsesi olmak. Bunu da başarıyoruz. Ülkemizin yüz akı, dünyada en fazla tanınmış Türk markası olduğuna inandığım Türk Kızılayı’na teşekkür ediyorum. Türk Kızılayı, sadece ülkemizde değil, dünyada nerede sıkıntı varsa her kuruluştan daha önce orada oluyor.” diye konuştu.
 
“Kadın, çocuk, genç ve engelliler faydalanacak”
 
Toplum merkezlerinden yaklaşık 20 milletin istifade ettiğini belirten Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan da, “Türkiye'de ciddi manada misafirimiz var. 2018 yılı mart ayı itibarıyla 282 personelle, koruma programında 86 bin, çocuk ve genç faaliyetlerde 48 bin, geçim kaynağını geliştirme faaliyetlerinde 14 bin, sosyal kültürel uyum faaliyetlerinde 59 bin, psikososyal destek ve sağlık hizmetlerinde de 93 bin yararlanıcıya hizmet verildi.” dedi.
 
Kayseri'de de 15. merkezin açılmasının planlandığına dikkati çeken Altan, bu merkezlerden kadınlar, çocuklar, gençler ve engellilerin faydalanacağını dile getirdi.
 
Konuşmaların ardından aktivite alanları ile eğitim bölümleri bulunan merkezin açılışı yapıldı.
 
Kızılay Toplum Merkezleri, farklı sosyal ve kültürel etkinliklerle kamplar dışında yaşayan yabancılara ve bölge halkına psikolojik destek, koruma, geçim kaynağı geliştirme ve uyum sağlama çalışmaları yürütüyor.