Kurumsal Haberler

Kurban Bereketi Kızılay İle Dört Kıtaya Taşındı

22/08/2018 PAYLAŞ:

İhtiyaç sahiplerinin sofrasına kurban bereketini ulaştırmak için “Kurban Bereketi Yıl Boyu Sürsün” sloganıyla Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası düzenleyen Türk Kızılay, kurban bereketini Balkanlar, Asya, Afrika, Ortadoğu ve Güney Amerika’ya taşıdı.
 
Yurt içinde modern kombinalarda kesimi gerçekleştirilen kurbanlıklarınetleri konserve haline getirilmek üzere hazırlanıyor. Yurtdışındaki kesimler ise Balkanlarda Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Moldova, Romanya ile Sırbistan, Afrika’da Burkina Faso, Cibuti, Çad, Etiyopya, Gambiya, Güney Sudan, Gine, Kamerun, Kenya, Nijer, Senegal, Somali, Sudan, Tanzanya, Togo ile Uganda Asya’da Pakistan, Bangladeş, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan ile Afganistan, Ortadoğu’da Suriye, Irak, Filistin, Ürdün, Yemen ile Lübnan, KKTC ve Güney Amerika’dakiEkvador’da Kızılay görevlilerinin gözetiminde, İslami kurallara riayet edilerek, hijyenik koşullarda yapılarak ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.
 
Vekalet Sahiplerine Anlık Bilgi Verildi
 
Kesimi yapılan kurbanlar ile ilgili bilgi vekâlet sahiplerine anlık olarak verildi. Ayrıca, kurban kesim aşamaları video ile kayıt altına alındı. Bu video kayıtlarının linki teşekkür belgesiyle birlikte vekâlet sahibine ulaştırılacak.Türk Kızılay, kurban gibi önemli bir ibadetin kurallarına uygun olarak yerine getirilmesi ve halkımızın kendisine duyduğu güvene layık olmak adına üzerine düşen sorumluluğu her zaman olduğu gibi bu yıl da yerine getirdi.
 
Kızılay’ın Üst Düzey Yöneticileri Kesim ve Dağıtımları Yerinde Gözlemledi
 
Her aşamasının titizlikle gerçekleştirildiği kurban kesimlerini Kızılay’ın üst düzey yöneticileri de yerinde takip etti. Kenya’da Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç, Güney Sudan’da Genel Başkan Yardımcısı Dr. Naci Yorulmaz, Afganistan’da Genel Sekreter Hüseyin Can, Moğolistan’da Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet İşgüzar, Kosova’da Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Tan, Kırgızistan’da Yönetim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz, Cengiz Yurdabekçi, Karadağ’da Yönetim Kurulu Üyesi Tuncay Kopuz,Tanzanya’da Yönetim Kurulu Üyesi Sabahattin Tezdiğ,KKTC’de Yönetim Kurulu Üyesi Av. Ayşegül Genç ile Denetim Kurulu Üyesi Ahmet Hizanlıoğlu,Senegal’de Denetim Kurulu Başkan Yardımcısı İlhami Yıldırım, Arnavutluk’ta Denetim Kurulu Raportörü Cengiz Koç, Lübnan’da Denetim Kurulu Üyesi Av. Ali Dilber ve diğer ülkelerde şube başkanları ile gönüllüler kesim ve dağıtım çalışmalarına eşlik etti.

Örnek Uygulama: “Kurbanda Kızılay Modeli”
 
İslami ve insani şartlara uygun biçimde, din görevlilerinin ve noter vekillerinin eşliğinde kesimi tamamlanan kurbanlıkların seçimi veteriner hekimler tarafından gerçekleştirildi. Vekâlet sahiplerinin isimlerinin tek tek okunduğu Kurbanda Kızılay Modeli her zaman olduğu gibi kuralına ve amacına uygun gerçekleştirildi.
 
Bu yılda “Kurban bereketi yıl boyu sürsün” sloganıyla kampanya yürüten Türk Kızılay amacına uygun olarak Türkiye’de kesimi yapılan kurbanların etlerini konserve haline getirecek. İşlem tamamlandıktan hemen sonra kurban eti konserveleri, Türk Kızılay’ın ülke geneline yayılmış şubeleri aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine yıl boyunca dağıtılacak.