Kurumsal Haberler

Somalili Kadınlara Dikiş Atölyesi

08/10/2018 PAYLAŞ:

Türk Kızılay’ın Somali halkının meslek sahibi olmalarına ve bundan sonraki süreçte yaşamlarını yardım almaksızın sürdürebilmeleri için belli alanlarda başlattığı meslek edindirme kurslarına bir yenisi daha eklendi. Bu kapsamda Mogadişu’da bulunan Kadın Cezaevi’nde kalan mahkûmlara yönelik Türk Kızılay tarafından kurulan dikiş atölyesiyle “Dikiş Eğitimi Projesi’’ hayata geçirildi.
 
Türk Kızılay Somali Delegasyonu, kadın mahkûmların yararlanması için 8 dikiş makinesi, 1 zikzak ve 1 overlok makinasından oluşan dikiş atölyesi açtı. 26 mahkum kadının yararlanacağı atölye, Türkiye’nin Mogadişu Büyükelçisi Olgan Bekar’ın katılımıyla hizmete girdi.
 
Haftada 4 Gün Dikiş Eğitimi Verilecek
 
İhtiyaç duyulan iplik, kumaş gibi ürünlerinde Türk Kızılay tarafından karşılandığı atölyede mahkûmlara haftada 4 gün dikiş eğitimi verilecek. Projeyle mahkûmların meslek edinmeleri ve hazırladıkları ürünleri satarak gelir elde etmeleri amaçlanıyor. Ayrıca mahkûmların dikecekleri kıyafetlerin bir kısmı da yetimhanelerdeki çocuklara ücretsiz olarak verilerek yeni kıyafetlere sahip olmaları sağlanacak.
 
“Kadın mahkûmlar meslek sahibi olacak”
 
Cezaevinde bulunan kadın mahkûmların meslek sahibi olmalarına hizmet edecek ve hayata hazırlanmalarını teşvik edecek bir proje başlatıldığını dile getiren Büyükelçi Olgan Bekâr, “Cezaevinde bulunan kadın mahkûmlarımızın yararlanabileceği bir projenin hayata geçirilmesinden dolayı gerçekten mutluluk içindeyiz. Bunun için Kızılay’a ve Cezaevi yönetimine şükranlarımı sunuyorum. Türk Kızılay bugün bu dikiş makinelerini ve içinde bulunulan odayı hazırladı ama burada bitmiyor. Bundan sonra da bu projenin hayata geçirilmesini teminen cezaevi yönetimiyle birlikte yardım etmeye devam edecek. Kadın mahkûmlarımız dikiş yapmayı öğrenecek, dikiş yapacaklar ve dikiş yaptıktan sonra elde ettikleri ürünleri satacaklar, gelir elde edecekler ve bu sürekli halde devam edecek.” dedi.
 
Kendileri için dikiş atölyesi açılan kadınlar ise, projeden duydukları mutluluğu dile getirdi.