Kurumsal Haberler

Ülkelerine Dönen Afganlar İçin Destek Programı

10/10/2018 PAYLAŞ:

Türk Kızılay, Afganistan'da “Gönüllü Geri Dönüş Sonrası Destek Programı” projesi başlattı. Kızılay'ın destekleriyle İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği ve Afganistan Göçmenler Bakanlığı'nın ortaklaşa gerçekleştirdiği proje sayesinde, Türkiye'den kendi istekleriyle ülkesine dönen Afganlara iş imkanı sunuluyor.
 
Proje sayesinde ülkesine geri dönen iki Afgan vatandaşına, dükkan ve marangozluk atölyesi teslim edildi. Kabil'de düzenlenen törende konuşan Türkiye'nin Kabil Büyükelçisi Oğuzhan Ertuğrul, Türkiye'nin Afganistan'ın yanında olmaya devam edeceğini, Kızılay'ın sunduğu imkanları iyi değerlendiren Afganların, ailesinin geçimine katkı sağlayacağını belirtti.
 
Destek devam edecek
 
Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan ise, Afganların ülkelerine dönmeleri ve iş imkanlarını yakalaması için farklı çalışmalar yapılacağını dile getirerek, “İlk etapta Kabil'de yaşamakta olan iki Afgan kardeşimize dükkan ve marangozluk atölyesi açtık, dükkanlarının 5 aylık kirası ve içindeki tüm malzemelerini karşıladık. Kısacası herşeyi biz hazırlıyoruz, ülkesine dönen Afgan kardeşlerimiz doğrudan iş sahibi oluyor” diye konuştu.  Altan, ülkesine dönen Afganlara farklı alanlarda destek faaliyetlerinin süreceğini kaydetti.
 
Türkiye'ye kanunsuz yollarla giriş yaptıktan sonra ülkesine geri dönen Afganlara Türk Kızılayı, TİKA ve ilgili Türk kurumların desteğinin devam edeceğini vurgulayan İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdür Vekili Abdullah Ayaz ise, “Göçün bin derdi var, en hafifi ölüm. Bizler de buradaki Afgan kardeşlerimizin böyle yollara düşmemesi için elimizden gelen desteği vereceğiz” dedi.
 
Düzenlenen törene Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük, Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği İçişleri Bakanlığı Müşaviri İlker Türkbayrak ve Türk Kızılayı Afganistan Delegasyon Başkanı Mücahit Salih Duran da katıldı.