Kurumsal Haberler

Kızılay ve UNDP’den Suriyeliler İçin İşbirliği

09/11/2018 PAYLAŞ:

Saha çalışmalarındaki tecrübesiyle danışma noktası ve iş ortağı olarak tercih edilen Türk Kızılay, UNDP ile işbirliği protokolü imzalandı. Bütçesi 50 milyon avro olan "Suriye Krizine yanıt olarak Türkiye'de Dayanıklılık" projesi ile Türkiye'nin 11 ilinde yeni iş alanları açılması, belediye hizmetleri ve yetişkinler için Türkçe eğitimi hedefleniyor.

AB tarafından mali olarak desteklenen ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından uygulanan "Suriye Krizine yanıt olarak Türkiye'de Dayanıklılık" projesinin resmi açılış toplantısı Ankara'da yapıldı. Toplantıda Türk Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan ile UNDP Türkiye Ofisi Direktörü Claudio Tomasi işbirliği protokolüne imza attı. 

Protokol kapsamında, 2019 yılında uygulamaya alınacak olan “Suriyeli Yetişkinler için Türkçe Öğrenme Programı”nın  çerçevesi belirlendi. Programla Türkiye’de yaşayan 18 yaşından büyük Suriyelilerin iş piyasasına erişimlerinin kolaylaştırılması ve ev sahibi topluluklarla göçmen halk arasındaki sosyal uyumun geliştirilmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda ise Halk Eğitim Merkezlerinde Türkçe dil eğitimleri verilecek. Programa katılacak olan Suriyelilere ise katıldığı saat kadar nakdi destek verilecek olup bu destekler Kızılaykart üzerinden yararlanıcıların hesaplarına aktarılacak. Programın 11 ilde gerçekleştirilmesi planlanırken (Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis, Hatay, İzmir, İstanbul, Bursa, Konya, Adana ve Mersin), programdan 52.000 Suriyelinin yararlanması hedefleniyor.

Projeyle Suriyeli mültecilerin istihdamı konusunda "uzun dönemli ve istikrarlı sonuçlar" beklediklerini belirten UNDP Türkiye Ofisi Direktörü Claudio Tomasi, “Türkiye tarihte görülmemiş bir mülteci akınıyla mücadele etmek durumunda kaldı. Krizin başından bu yana Türkiye hükümeti ve halkı Suriyeli mültecilere büyük cömertlik gösterdi." dedi. Türkiye’nin çok boyutlu bu kriz karşısında sürekli çözüm arayan taraf olduğuna değinen Tomasi, projeyle istihdam, insani yardım, eğitim ve sosyal hizmetlerin bir arada sunulduğunu ifade etti.