Kurumsal Haberler

Kızılay Engelliler İçin Çalışıyor

04/12/2018 PAYLAŞ:

İhtiyaç sahiplerine kurulduğu günden bu yana el uzatan Kızılay, yıl boyunca olduğu gibi 3 Aralık Engelliler Günü’nde de engellilerin yanında yer aldı.

Yurtiçinde ve yurtdışındaki etkinliklerle engellilerin yanında olduğunu bir kez daha gösteren Kızılay, şubeleri ve uzman ekipleriyle çeşitli etkinlikler ve yardım programları düzenledi.

“Benim Kızılayım dedirtebildiysek ne mutlu bize”

Düzce Şubesi’nin Anıtpark’ta düzenlediği etkinliğe katılan Genel Sekreter Hüseyin Can, engellerine rağmen birçok çalışmaya imza atan engellilerin neşesine ortak oldu. Programda, Yeşil Düzce Eğitim Uygulama Okulu'nda eğitim gören 5 engelli öğrenci zeybek gösterisiyle beğeni topladı.

Türk Kızılay’ın mazlumlara ulaşmada 150 yılı geride bıraktığını ifade eden Can, "Kızılay’ı toplumun göz bebeği haline getirmek, bizim birinci hedefimizdi. Sokakta yürüyen insana, sivil toplum kuruluşuna, belediyeye ‘Benim Kızılayım’ dedirtebildiysek ne mutlu bize." diye konuştu.

Engelli çocukların modellik yaptığı "Çevre İçin Engelsiz Adımlar" defilesi ise Urla Şubesi tarafından düzenlendi. Urla Hakan Çeken Kültür Merkezi'ndeki defilede engelli mankenler, eski elbise parçalarından pet şişelere, atık kağıtlardan eski şemsiyelere kadar çeşitli evsel atıklardan oluşan kıyafetleri sergiledi. Ege Üniversitesi Denizcilik Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin eşlik ettiği mankenler, modacı Hakan Akkaya'nın koreografisini sahneleme imkanı buldu. Türk Kızılay Yönetim Kurulu Üyeleri Ercan Tan ve Cengiz Yurdabekçi de etkinliğe katılan isimler oldu.

Kızılay’ın Somali Delegasyonu da ihtiyaç sahibi 20 çocuk ve 20 yetişkin engelliye tekerlekli sandalye yardımı yaptı.

Gaziantep Şubesi ise, Gaziantep'teki İşitme Engelliler Okulu öğrencilerine kırtasiye seti dağıttı. Etkinlik kapsamında pasta kesen öğrenciler, gönüllerince eğlenme fırsatı buldu.

Siirt Şubesi tarafından da Siirt'te 11 engelliye tekerlekli sandalye, 1 engelliye ise akülü tekerlekli sandalye hediye edildi.

Bitlis Şubesi ise engellilere yönelik faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ederek engellilerin yanında olduğunu gösterdi.