Kurumsal Haberler

Toplum Merkezinden 2 Önemli Proje

28/12/2018 PAYLAŞ:

Türk Kızılay bünyesinde faaliyet gösteren Şanlıurfa Toplum Merkezi önümüzdeki dönem 2 önemli projeyi hayata geçirecek. Milli Eğitim Bakanlığı, Şanlıurfa Karaköprü Kaymakamlığı ve Karaköprü Belediyesi işbirliği ile hayata geçirilecek ilk projede ihtiyaç sahiplerinin iş sahibi olması hedefleniyor. İkinci projede ise çocukların bilişsel ve sosyal becerilerinin arttırılması sağlanacak.

Söz konusu işbirliğine ilişkin protokol Türk Kızılay Genel Müdür Dr. İbrahim Altan ve Şanlıurfa Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli tarafından imzalandı. İmza törenine Milli Eğitim Bakanlığı YEĞİTEK Genel Müdürü Anıl Yılmaz, Yaşam Sokağı Derneği Başkanı Mustafa Aslan ile Kızılay Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük de katıldı.

Sosyal Çarşı Projesi

Bu proje kapsamında Karaköprü Kaymakamlığı, Karaköprü Belediyesi ve Yaşam Sokağı Derneği ile işbirliği yapılacak. Karaköprü’de açılacak olan sosyal çarşıda 11 dükkanın tefrişatı Kızılay tarafından finanse edilecek. Diğer dükkanlar için ise GAP İdaresi ve KOSGEB tarafından destek sağlanacak. 2019 sonuna kadar 10 Türk 10 Suriye vatandaşına destek sağlanmış olacak. Proje kapsamında kırtasiye, oyuncakçı, tuhafiye, bijuteri, çeyiz evi, çiçekçi, zücaciye, tesettür butik, kostümcü, ayakkabıcı, ev yemekleri satışı işletmeleri desteklenecek.

Tekno-Bil Merkezi Projesi

Söz konusu proje kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı (YEĞİTEK Genel Müdürlüğü), Karaköprü Kaymakamlığı ve Karaköprü Belediyesi ile ortaklık sağlanacak. Proje eğitimde robotik, kodlama, fen bilgisi ve matematik bilgisinin kullanılarak çocukların bilişsel ve sosyal becerilerinin arttırılması hedefleniyor. Proje kapsamında ortaokul ve lise ağırlıklı olmak üzere bir yılda bin öğrenciye ulaşılması hedeflenmektedir.