Kurumsal Haberler

Ülkelerine Dönen Afganlara Desteğe Devam

08/01/2019 PAYLAŞ:

Afganistan’da “Gönüllü Geri Dönüş Sonrası Destek Projesi”ni hayata geçiren Türk Kızılay, bu kapsamdaki çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bu güne kadar 10 Afgan’ın hayalini gerçekleştirerek ülkelerinde iş ve işyeri edinmelerini sağlayan Kızılay, insanların hayatını değiştiriyor.
 
Afganistan’da örnek bir projeyi hayata geçiren Kızılay, birkaç ay içerisinde 10 Afgan’ı iş ve işyeri sahibi yaptı. Tüm ihtiyaçları Kızılay tarafından karşılanan dükkânlarını ve üretim atölyelerini açan Afganlar, sadece geçimlerini sağlamıyor, ülkelerini terk etmek zorunda kalan ve sonrasında geri dönen diğer Afganlılara da hayata yeniden tutunabilecekleri mesajı veriyor.
 
Onlardan biri de Mohammad Salim (20. Kapisa’da dünyaya gelen 5 kardeşin en büyüğü olan Salim liseyi bitirdikten sonra İran üzerinden Türkiye’ye girdi. 6 yıl boyunca İstanbul’da çalışan Salim, Temmuz 2018’de gönüllü olarak ülkesine geri döndü. İş bulmak için Afganistan Mülteciler ve Geri Dönüşler Bakanlığı’na başvurdu. Daha sonra Kızılay Salim’e gıda ürünü satan küçük bir işletme açtı. İşyeri sayesinde geçimini sağlayabildiğini ve bunun sayesinde ülkesinde kalabileceğini söyleyen Salim, “Hayalim olan işletmenin sahibiyim artık. Kendi paramı kazanıyor, ailemi rahatlıkla geçindiriyorum” dedi.
 
Mahallesinin esnafı oldu
 
Başkent Kabil’in güneyinde bulunan Logar’da dünyaya gelen Sayid Omar Mohammad (20), Bilgisayar Mühendisliği okumuş. Mezuniyeti sonrası iş bulamadığı için ülkesini terk edip, kaçak yollarla Türkiye’ye gelen Sayid, kısa süre sonra ülkesine geri dönmüş. 9 ay işsiz kalmış. Proje kapsamında kendisine bakkal dükkanı açılan Sayid, yıllar önce geri bıraktığı mahallesinin en sevilen esnafı olmuş.
 
Afganistan’ın Takbar kentinde bir marangozda çıraklık yaparken Takhar’ın Taliban kontrolüne geçmesiyle 2018’de yasadışı yollardan Türkiye’ye gelen Abdullah Yahya (19) ise, iki ay geri gönderme merkezinde kaldıktan sonra ülkesine döndü. Kızılay sayesinde marangoz atölyesi kurulan Yahya, her geçen gün müşterisini artırıyor, mesleki becerisini de geliştiriyor.