Kurumsal Haberler

Kızılay'dan Mağdur Gemi Personeline Yardım

11/02/2019 PAYLAŞ:

Bulgaristan'ın Karadeniz sahilindeki Burgaz Limanı'ndan teknik ve hukuki sorunlar nedeniyle çıkamayan, uzun zamandır mağdur olan "Lady Bo" adlı Türk yük gemisinin personeline Türk Kızılay gıda ve temizlik malzemesi yardımı yaptı.
 
Türkiye'nin Sofya Büyükelçiliğinin talebi üzerine, Kızılay'ın Bulgaristan Delegasyonu acil harekete geçti. Kızılay'ın iş birliği yaptığı Bulgaristan Kızılhaç teşkilatının desteği ile 4 aydan bu yana limandan ayrılamayan geminin 11 üyeli mürettebatına yardım eli uzatıldı.
 
Delegasyon Başkanı Özge Doğan Irmak, aralarında 3 Türk vatandaşının da bulunduğu, Hint ve Ukraynalı denizcilerden oluşan mürettebatın acil ihtiyaçlarını karşılayacak yardım malzemelerini teslim ettiklerini söyledi. Irmak, mürettebata diş fırçası, tıraş malzemeleri ve şampuandan oluşan hijyen kitlerinin yanı sıra un, şeker, makarna, et, peynir gibi ürünlerden oluşan gıda yardımında bulunulduğunu kaydetti.
 
Kızılay'ın çalışmalarına destek veren Burgaz Bölge Kızılhaç Müdürü Violeta Radeva ise, "Türk Kızılay ile oldukça verimli çalışmalarımız var. İki kuruluş arasındaki iş birliği gün geçtikçe gelişiyor" diye konuştu.
 
Türkiye'nin Burgaz Başkonsolosu Nuray İnöntepe, Lady Bo'nun Burgaz Limanı'na demir yükü getirip yanaştığını ve bir daha buradan ayrılamadığını aktardı.