Kurumsal Haberler

Minik Öğrencilerden Kan Bağışına Destek

22/03/2019 PAYLAŞ:   

Ankara’nın Gölbaşı ilçesine bağlı İncek Mahallesi’ndeki Meraklı Kedi İlkokulu’nun minik öğrencileri, mahalle meydanında düzenledikleri kampanyayla Kızılay’ın kan bağışı çalışmalarına destek oldu.
 
Kan bağışı için yurt genelinde dikkat çekici kampanyalar düzenleyen Türk Kızılay, başkent Ankara’da minik öğrencilerin öncülük ettiği bir kan bağışı kampanyası düzenledi. İncek mahallesi sakinlerini kan bağışı yapma konusunda bilinçlendirmek için bir süredir yoğun çalışmalar yürüten Meraklı Kedi İlkokulu’nun minik öğrencilerine, mahalle camiinin imamı da katkı sağladı. Mahalle meydanında kurulan mobil istasyonda gerçekleştirilen kan bağışı kampanyasına köy halkı yoğun ilgi gösterdi. Hem insanı hem de doğayı yaşatmanın öneminin vurgulandığı kampanya sırasında Kızılay’a kan bağışında bulunanlara birer de fidan hediye edildi.
 
“Kan vermenin 3 kişiye hayat olduğunu anlattık”
 
İlk defa ilkokul öğrencilerinin destek olduğu bu kampanyada okulun öğretmeni Erdal Güler, “İnsanlara bir kan vermenin 3 kişiye hayat olduğunu anlattık. Çocuklara kan bağışının önemini ve nasıl yapıldığını, kan gruplarından bahsederek böyle bir kampanya başlatmak istedik, çocuklarla kan bağışı önemini, nasıl yapıldığını anlatan afişler hazırladık. Çocuklar 2 gün boyunca köydeki insanları bilgilendirip, hazırladıkları afişleri köy meydanındaki insanlara, dolmuş duraklarına, lokantalara kan verir misiniz diye sorarak, kan vermeyi kabul edenlere küçük hediyeler verdiler, hazırladıkları afişleri köyün her tarafına astılar insanlar görüp gelsin diye onların numaralarını aldık onlara mesaj attık, böyle bir kampanyaya öncü olmak çok güzel bir şey." diye konuştu.
 
“Emek veren herkese teşekkür ediyoruz”
 
Çocuklarda kan bağışı bilinci oluşturmanın önemini vurgulayan Türk Kızılay Ankara Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. Uğur Kahraman, “Çocuklarla beraber kan bağışının başlatılması aslında geleceğimiz olan çocukların, gelecekte kan bağışına eğilmeleri açısından da çok büyük önem taşıyor. Bugünkü kan bağışı kampanyası onların kafalarında yer edecek ve hiçbir zaman unutmayacaklar. Ve ileride de birer kan bağışçısı olarak karşımıza gelecekler. Bu konuda minik öğrencilerimize, öğretmenlerine ve emek veren herkese teşekkür ediyoruz.” dedi.