Kurumsal Haberler

Kızılay’a Uluslararası Kalite Ödülü

15/04/2019 PAYLAŞ:

Yürüttüğü insani yardım operasyonlarıyla adından söz ettiren Türk Kızılay, İspanya merkezli Business Initiative Directions (BID) kuruluşunun verdiği ve dünyanın en büyük kalite ödüllerinden olan "Uluslararası Kalite Ödülü"ne layık görüldü.
 
İsviçre'nin Cenevre kentinde gerçekleşen ödül törenine, Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ve çok sayıda davetli katıldı. BID Başkanı Jose E. Prieto, Türk Kızılay’ın kazandığı dünyanın en önemli kalite ödüllerinden "Uluslararası Kalite Ödülü"nü Başkan Kınık'a takdim etti.
 
“Ödülü ülkemize getirmek gurur kaynağı”
 
Başarının arkasında Türk Kızılay’ın kalite standartlarına vermiş olduğu önemin yattığını belirten Kınık, “Kızılay’ın vizyonu çok net. 'Son insan ıstırabı dinene kadar çalışmak ve bu anlamda model bir kuruluş olmak.' Görev tanımları çok net. Bu görevleri nasıl yerine getireceğiyle ilgili stratejisi çok net. Kızılay, uluslararası kalite taahhütleri altın kategorisinde ödüle layık görüldü. Bu, Kızılay'ın yapmış olduğu faaliyetlerin, yönetişim modelinin ve uluslararası paydaşlarının da dünya çapında takdir gördüğünün bir göstergesi. Dolayısıyla uluslararası anlamda takdir görmek, bu ödülü Kızılay adına ülkemize getirmek ayrı bir gurur kaynağı." 
 
Türk Kızılay’ın 151. yılına girdiğini ve çok köklü bir gelenek ve gücü temsil ettiğini vurgulayan Kınık, Kızılay’ın kendi kategorisindeki kuruluşlar içerisinde dünyada ilk 3 içinde yer aldığını kaydetti.
 
"24 milyon kişiye insani yardım ulaştırdık"
 
Geçen yıl Kızılay’ın 24 milyon kişiye insani yardım ulaştırdığını hatırlatan Kınık, bunların 7 milyonunun da yurt dışındaki insanlardan oluştuğunu ifade etti.  İnsanların acılarını hafifletmeye çalıştıklarını ve Türk Kızılay’ın yaklaşık 2,7 milyon kan ürününün 9 milyona yakın hastaya şifa olduğu bilgisini paylaşan Kınık ayrıca Türkiye'nin 2030'a kadar yoksulluğu ortadan kaldırma hedefine katkı sağlayacaklarını vurguladı.
 
Kınık, "Kızılay bundan önceki bir buçuk asırlık yürüyüşünü bundan sonra da aynı kalite yaklaşımıyla ve aynı vizyonla devam ettirecektir." değerlendirmesinde bulundu.
 
Türkiye'de daha önce BID Kalite Ödülüne, Doğuş Holding, ICF Airports (Antalya), SETUR AŞ gibi Türk şirketleri de üstün kalite anlayışları ve kalite standartlarını sürekli iyileştirme gibi ölçütlere göre layık görülmüştü.