Kurumsal Haberler

Suriyeli Aye Bebeği Kızılay Tedavi Ettirecek

28/05/2019 PAYLAŞ:   

Kalp damarları doğuştan ters olan 1,5 yaşındaki Aye bebek Türk Kızılay tarafından Türkiye’ye getirildi. Ailesiyle birlikte getirilen bebeğin tedavisi Adana’da gerçekleştirilecek.
 
Hama ilindeki rejim saldırılarından ailesiyle kaçarak Suriye’nin kuzeyindeki İdlib'e sığınan, kalp damarları doğuştan ters olan 1,5 yaşındaki minik Aye'nin hikayesini Anadolu Ajansı’nın haberleştirmesinden sonra harekete geçen Türk Kızılay, Hatay Valiliği koordinasyonu ile bebek ve ailesini Türkiye’ye getirdi. “Büyük Arterlerin Transpozisyonu/Büyük Atardamarların Yer Değiştirmesi” teşhisi konulan ve acil ameliyat edilmesi gereken Aye bebeğin tedavisi tamamlandıktan sonra yine ülkesine dönecek.
 
Bebek ve ailesini İdlib’ten tedavi olacağı Adana’ya götüren Türk Kızılay Suriye İnsani Yardım Operasyonu Koordinatörü Fatih Kökcan, “Aye bebeğin kalbindeki kan akışının aynı yönde olmasından dolayı zaman zaman kritik krizler geçirdiği ve bununla ilgili ameliyat olması gerektiği bilgisini aldıktan sonra harekete geçtik” dedi. Kökcan, Aye bebeğin tedavisinin Hatay Valiliği, Hatay İl Sağlık Müdürlüğü ile koordineli şekilde gerçekleştirileceğini belirterek, “İnşallah Aye bebeğin ameliyatını yaptıktan sonra hastaneden taburcu olmasını sağlayacağız. Türk Kızılay olarak hep yanlarındayız” diye konuştu. Anne Sevre Resle Muhammed Um Rahaf da "Kızım tedavi görecek. Çok mutluyum. Türkiye'ye, Türk Kızılay’a ve Anadolu Ajansına çok teşekkür ediyorum” dedi.