Kurumsal Haberler

Binlerce Vatandaş Kızılay'ın İftar Sofralarında Buluştu

29/05/2019 PAYLAŞ:   

Ramazan ayında yürüttüğü yardım kampanyasına hayırseverlerin desteğini alan Türk Kızılay, yurtiçinde ve yurtdışındaki çalışmalarıyla milyonlara ulaşırken kurduğu iftar sofralarıyla da binlerce vatandaşı aynı sofrada buluşturuyor.
 
“Ramazan’da Az Çok Demeden Paylaşıyorsan Hilal Olsun Türkiye” sloganıyla sürdürdüğü kampanyayla ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya devam eden Türk Kızılay, Diyarbakır Şubesi’nin organizasyonunda Diyarbakır’ın fethinin 1380. yılı münasebetiyle iftar programı düzenledi. Adana ise Taşköprü üzerinde geleneksel hale gelen iftar sofrası Adana Şubesince 9. kez kuruldu. İftar sofralarında vatandaşlarla bir araya gelen Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’a, Genel Başkan Yardımcısı Dr. Naci Yorulmaz, Yönetim Kurulu Üyesi Ramazan Saygılı ve Genel Müdür Dr. İbrahim Altan eşlik etti.
 
Diyarbakır’a Yeni Aşevi Kurulacak
 
Dünya mazlumlarına ve ihtiyaç sahiplerine el uzatmaya devam ettiklerini belirten Genel Başkan Kınık, “Siz bu çınarın dallarısınız, köklerisiniz, yeşerdiği topraklarsınız. Sizler aracılığıyla dünya mazlumlarına ve ihtiyaç sahiplerine el uzatmaya devam ediyoruz. Birçoğunda savaşların, afetlerin, yoksulluğun olduğu 38 farklı ülkede mazlumlara yardım ulaştırıyoruz. Sadece bu yılki ramazanda hedefimiz 14,7 milyon insana ulaşmak. Dünya beşten büyüktür diyen bir liderin yönettiği ülkenin vatandaşlarıyız. Bugün 150 yıldır kesintisiz iyiliği yaygınlaştıran Kızılay gibi dev bir kurumu olan bir milletin evlatlarıyız. Bununla ne kadar gurur duysak azdır. Bu güzel sofraların kurulmasında emeği geçen Diyarbakır şube başkanımız olmak üzere, hemşerilerimize ve gönüllülerimize de şükranlarımızı sunuyorum." ifadesinde bulundu.
 
Kınık, Diyarbakır'da 5 bin civarında kişinin yararlanacağı bir aşevini en kısa sürede hizmete sokmayı planladıklarını bildirdi.
 
Türk Kızılay Diyarbakır Şube Başkanı Mesut Işık’ın ev sahipliğindeki iftar programına, Diyarbakır Vali Yardımcısı Ahmet Naci Helvacı, Yenişehir Kaymakamı Serdar Kartal, Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Halit Açar, Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
 
Taşköprü’de Gelenekselleşen İftar
 
Adana'daki tarihi Taş Köprü'de de geleneksel hale gelen iftar organizasyonunun dokuzuncusu düzenlendi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği iftar programında Genel Başkan Kerem Kınık, “Ramazan yardımları kapsamında öncelikle gıda desteği olmak üzere nakdi yardımlar ve zekatları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya devam ediyoruz. Destek olan herkese teşekkür ediyorum.” ifadesinde bulundu. Daha sonra kent protokolü ve vatandaşlar, okunan ezanla birlikte orucunu açtı. İftar programına Adana Valisi Mahmut Demirtaş’ın yanı sıra çok sayıda davetli de katıldı.
 
Adana Valiliğine Madalya
 
Genel Başkan Kınık ve beraberindeki heyet Adana programı kapsamında Adana Valisi Mahmut Demirtaş ve Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeydan Karalar’a da nezaket ziyaretinde bulundu. Genel Başkan Kınık, Vali Demirtaş’a kan bağışına verdiği destekten dolayı madalya takdim etti.