Kurumsal Haberler

Kızılay’dan Beşeri Afetlere Müdahale ve Dirençlilik Çalıştayı

17/07/2019 PAYLAŞ:

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Kızılay tarafından Ankara’daki Afet Operasyon Merkezi’nde 15 Temmuz Işığında Beşeri Afetlere Müdahale ve Dirençlilik adıyla bir çalıştay düzenlendi.
 
Sivil toplum kuruluşlarının, darbe girişimi başta olmak üzere, beşeri afetlere karşı direncinin yüksek tutulması, afet sonrası iyileşme çalışmaları konusunda etkili faaliyetler yürütmesi amacıyla gerçekleştirilen çalıştayda “Beşeri Afet Olarak Darbe Girişimi”, “Beşeri Afetler Kapsamında Dirençlilik”, “Darbelerin Hedefi Olarak Afet Kurumları”, “Darbe Girişimi Öncesi ve Sonrasında Sivil Toplum Kuruluşlarına Düşen Roller” ve “Darbe Girişimi Sonrasında Afet Yönetiminden Sorumlu Kurumlara Düşen Roller” konuları ele alındı.
 
İTÜ Meteoroloji Mühendisliği ile Afet Yönetim Merkezi Öğretim Üyesi ve Türk Kızılay Genel Başkan Danışmanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Doç. Dr. Ali Ekşi, Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Sedat Işıklı, GAMER Başkanı Doç. Dr. Selim Çapar, AFAD Sivil Savunma Dairesi Başkanı Sadi Ergin başta olmak üzere alanında uzman akademisyenler, AFAD temsilcileri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı temsilcileri ve Kızılay afet uzmanlarının katıldığı çalıştayın ev sahipliğini Genel Sekreter Yardımcısı Murat Ellialtı ile Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Özer yaptı. Çalıştaya ilişkin ele alınan konulara yönelik görüşler ve değerlendirmelerin yer aldığı bir rapor hazırlanacak.