Kurumsal Haberler

Kızılaykart Dünyaya Örnek Oluyor

19/07/2019 PAYLAŞ:   

Dünya’nın farklı noktalarında yürüttüğü insani yardım operasyonlarıyla adından söz ettiren Kızılay, ortaya koyduğu uygulamarla da dünyaya örnek oluyor. Bu kapsamda Kızılay’ın tecrübelerini öğrenmek üzere bir ziyaret gerçekleştiren Finans, Tarım ve Su Kaynakları, İç İşleri bakanlıkları ile yerel yöneticilerden oluşan Bangladeş heyetine Kızılaykart Programlarını uygulama sürecinde başarıyla yürütülen devlet - sivil toplum işbirliği anlatıldı. Ayrıca, Kızılaykartın daha önce Türk vatandaşları için uygulanmakta olduğunun altı çizildi.
 
Bangladeş’ten gelen resmi heyet için yapılan sunumda, Türkiye Cumhuriyeti’nin Suriye İç Savaşı sonrasında karşı karşıya kaldığı göç hareketlerine karşı aldığı aksiyonlar ve Türk Kızılay’ın bu kapsamda yürüttüğü insani yardım programları tanıtıldı. Sunumda Kızılaykartın idari yapısı, birimleri ve yürütülen sekiz farklı insani yardım programına ilişkin bilgiler aktarıldı. Kızılaykart kapsamında yürütülen dünyanın en büyük nakit temelli destek programı olan Sosyal Uyum Yardım Programı ve yabancı uyruklu çocuklar için yürütülen Şartlı Eğitim Yardımı Programına ilişkin detaylar, teknik bilgiler katılımcılarla paylaşıldı.

Heyet temsilcileri, nakit temelli programlar çerçevesinde uygulanan Kızılaykart modalitesini takdir ettiklerini ifade ettiler. Delegasyon, sunum sonrasında şartlı nakit temelli destekleri Kızılaykart modalitesi çerçevesinde kendi ülkelerindeki Rohingyalı fakir ve küçük çocuklu anneler için yürütülecek projelerde ve meslek edindirme kapsamındaki programlarda uygulamak konusundaki isteklerini aktardı.