Kurumsal Haberler

Kızılay Kampından Dünya Gençliğinin Mesajı “Birlikte Daha İyiyiz”

05/08/2019 PAYLAŞ:   

Uluslararası Kızılhaç Kızılay Hareketine bağlı 47 ülkenin ulusal derneğinde gönüllü gençler, “Birlikte Daha İyiyiz” temasıyla Kızılay Heybeliada Gençlik Kampı’nda buluştu. Kendi ülkelerinin renklerini Türkiye’ye taşıyan gençlere eşlik eden Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, insanlığın geleceği gençlerle okçuluktan ebru yapımına, enstrüman atölyelerinden voleybol karşılaşmalarına kadar tüm etkinliklere katıldı.
 
 Türkü söyleyip Ankara Havası oynadılar

Kızılay’ın onlarca yıldır aksatmadan gerçekleştirdiği Heybeliada Uluslararası Gençlik Kampı başladı. Bu yıl kampa 47 ülkeden 85 misafir genç katıldı. 1-8 Ağustos 2019 tarihleri arasında açık olacak kampın bu yılki teması ise “BetterTogether” “Birlikte Daha İyiyiz” olarak belirlendi.

Kampı ziyaret eden ve burada gençlere Kızılay prensiplerini anlatan bir motivasyon konuşması yapan Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, daha sonra bağlama ile ünlü halk ozanı Aşık Veysel’in "Uzun İnce Bir Yoldayım" türküsünü söyleyen; Ankara Havası oynayan gençlere eşlik etti. Kampta kurulan etkinlik alanlarını da gezen Kınık, genç gönüllülerle sportif ve bireysel etkinliklere katıldı.

Gençler, insanlığın geleceği

Genel Başkan Dr. Kınık “Gençler kamplarda birbirlerini tanıyarak, insanlığın ortak sorunlarına, yine insanlığın ortak değerleri çerçevesinde çözüm önerilerini masaya yatırıyor. Her biri kendi ülkelerinde Kızılhaç Kızılay Hareketinin gönüllü birer neferi. Ülkelerinde edindikleri ‘insani yardım, çevre, doğa, gönüllülük’ gibi deneyimleri burada yaşıtları ile paylaşarak bir yandan ufuk açıyorlar. İnsanlığın geleceği olan gençlerimize bu ortamı sağlamaktan Türk Kızılay olarak büyük mutluluk duyuyoruz” dedi. Kınık, kampa katılan gençlerin bir takım etkinlikler sayesinde öz güvenlerini tazelediklerini belirterek, "Başka ülkelerden gelen akranlarını, onların kültürel değerlerini, Türkiye'yi, Kızılay'ı tanıyorlar. İlk yardım, afet ve Kızılay'ın temel prensipleri gibi eğitimler de alıyorlar. Onlar için küçük bir okul gibi. Gençlerin pozitif enerjilerini görünce insan seviniyor. İyi ki böyle şeyler yapmışız, onların arasından olmak güzel." diye konuştu.
 
Eğitim, eğlence, kültür turu bu kampta

Uluslararası Gençlik Kampı’nda bir hafta boyunca gençler eğitim, kültürel geziler, eğlence, etkinlik, söyleşiler, geleneksel sporlar, outdoor sporları, trekking gibi aktiviteler ile hem iyi zaman geçirecek hem de yeni arkadaşlıklar edinecek. Gençler ayrıca, “Kızılay Kızılhaç Hareketinde Gençliğin Katılımı ve Liderliği” konusunda çalıştaylara katılıyor. Atölye çalışmalarında farklı ülkelerin belirli niteliklerini, koşullarını, sorunlarını ve gençlik çalışmalarını karşılaştırıp, fikir ve düşüncelerini paylaşarak, çözüm ve projeler geliştiriyor. Öğrenciler, kampta göç simülasyonu, takım oyunları, oryantiring, doğa yürüyüşü, macera küpü, satranç, mangala, tangram, okçuluk ve yüzme gibi etkinliklerle keyifli vakit geçiriyorlar. Kampın son günü ise her ülkenin katılımcısı kendi yerel kıyafetlerini, yerel müziklerini, yiyeceklerini ve içeceklerini gerçekleştirecekleri sunum ile diğer katılımcılarla paylaşacak. Ayrıca, İstanbul'un tarihi mekânlarını ziyaret edecek olan gençler, Boğaz turuyla şehrin güzelliklerini yakından görme fırsatı bulacak. Dünya gençliğini ağırlayan Kızılay Geçlik Kampı, Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlamayı da hedefliyor.

Uzakdoğu’dan Afrika’ya 45 ülkeden gençler buluşuyor

Kampta bu yıl, Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Bangladeş, Bahreyn, Benin, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Endonezya, Fas, Filistin, Finlandiya, Gambiya, Güney Kore, Gine, Hindistan, İran, Kamerun, Katar, Kazakistan, Kenya, Kırgızistan, Kongo, Kuveyt, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Nijerya, Mısır, Mozambik, Pakistan, Polonya, Ruanda, Rusya, Senegal, Sierra Leone, Sudan, Suriye, Tacikistan, Tanzanya, Türkmenistan, Uganda, Ürdün, Yemen, Zimbabve'den gönüllüler yer alıyor. Kamp, 8 Ağustos'ta sona erecek.