Kurumsal Haberler

Selzede Sudanlılara Kızılay Yardım Elini Uzattı

10/09/2019 PAYLAŞ:   

Geçtiğimiz haftalarda sele teslim olan Sudan’a yardım için harekete geçen Türk Kızılay, afet bölgelerinde yardım malzemeleri dağıtımına başladı. Devamı için de planlama yapan Kızılay, bölgedeki gelişmeleri yakından takip ediyor.
 
Afet bölgesinde Türk sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle birlikte incelemelerde bulunan Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan, selden olumsuz etkilenen insanlara yardım malzemesi dağıttı. Çalışmalara Türkiye’nin Hartum Büyükelçisi İrfan Neziroğlu da eşlik etti.
 
Genel Müdürü Altan, “9 kuruluşumuzla yardım faaliyeti yapıyoruz. Peşinden de burada imar çalışmaları gerçekleştireceğiz. Türkiye'deki bağışçılarımızın Sudan halkının yanında yer alacağını, destek olacağını biliyoruz. Onlara bu yaşananları göstereceğiz. İnşallah yıkılan evleri, okulları, camileri tamir ettirecekler. Türk halkına inancımız, güvenimiz tam” ifadelerini kullandı.
 
Türkiye'nin Hartum Büyükelçisi İrfan Neziroğlu ise “Kızılayımız ve sivil toplum kuruluşlarımızın organize ettiği yardımları dağıttık. İnşallah yardımlar gelmeye devam edecek” dedi. Neziroğlu, onlarca evin yıkıldığı veya hasar gördüğü bölgede barınma ihtiyacının had safhada olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu: “Sudan'daki iş adamlarımız ve Türkiye'den gelecek yardımlar ile de burada hedefimiz, idealimiz küçük bir Türk köyü kurmak. Bu noktada vatandaşlarımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın desteğini bekliyoruz. Türkiye'ye karşı çok büyük muhabbet var, dua var. Onun için burada olmamız gerekiyordu. Birkaç gün önce de farklı bir yardım kuruluşumuz güneydeki Beyaz Nil eyaletinde selden zarar gören ailelere yardım etti. İyi günde, kötü günde Sudan halkının yanında olmaya devam edeceğiz.”
 
245 bin 700 kişi etkilendi
 
Sudan, ağustos başında şiddetli yağışların neden olduğu sel felaketinin yaralarını sarmaya çalışıyor. Temeli bulunmayan ve neredeyse tamamen topraktan yapılan binalar, yağmur ve sel sonucu yıkılıyor. Ülkenin tamamında etkili olan sellerde şu ana kadar 70'in üzerinde Sudanlı hayatını kaybetti, onlarcası yaralandı. Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisinin (OCHA) raporuna göre, sel felaketinden 15 eyalette 245 bin 700 kişi etkilendi, 32 bin 851 bina yıkıldı ve 16 bin 284 binada hasar oluştu.