Kurumsal Haberler

Kınık: “İnsani Yardım Çalışanlarına Dönük Saldırılar Son Bulsun”

16/09/2019 PAYLAŞ:   

Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Türkiye-Suriye sınırındaki Çobanbey Hastanesi otoparkında gerçekleştirilen bombalı terör saldırısını kınadı. Dr. Kerem Kınık, hastanede güvenlik personeli olarak görev yapan Türk Kızılay yerel çalışanı Abdulvahap El Muhammet’in de şehit olduğu saldırının ardından, insani yardım örgütü çalışanlarına yönelik saldırıların kabul edilemez olduğunu söyledi.  
 
Suriye'nin Halep kentine bağlı Çobanbey ilçesinde Sağlık Bakanlığı’na bağlı Çobanbey Hastanesi otoparkında gerçekleşen saldırı sonrası 12 sivil hayatını kaybederken çok sayıda sivil de yaralandı. Hastanede güvenlik personeli olarak görev yapan Türk Kızılay yerel çalışanı Suriyeli Abdulvahap El Muhammet’in de şehit düştüğü saldırıyı kınayan Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara da acil şifalar diledi.
 
Sağlık ve insani yardım çalışanlarının hedef olmaması gerektiğini vurgulayan Genel Başkan Kınık, “Tüm dünyada din, dil, ırk ayrımı yapılmaksızın sağlık ve insani yardım çalışanlarına yönelik terör saldırılarının son bulması en büyük dileğimizdir. Son olarak Çobanbey Hastanesi’nde görevli Türk Kızılay yerel çalışanı Abdulvahap El Muhammet’in de şehit olduğu saldırıda, toplamda 12 sivil yaşamını yitirmiş, 25 kişi de yaralanmıştır. Aynı saldırıda Abdulvahap El Muhammet’in hamile olan eşi Fatma Abdo Bekar ve Yeğeni Hatice Muhammet’in de hayatlarını kaybettiğini büyük bir üzüntüyle öğrendik. Sadece insani yardım amaçlı faaliyetler üstlenen sağlık ve insani yardım personellerine yönelik bu tip saldırılar, en basit tanımıyla insanlık suçudur. Bu gibi insanlık dışı saldırılara en büyük tepkiyi vermek, hepimizin ortak sorumluluğudur.”  dedi.
 
Türk Kızılay Ekipleri Şehidinin Ailesini Yalnız Bırakmadı
 
Türk Kızılay şehidi Abdulvahap El Muhammet ile hamile eşi Fatma Abdo Bekar ve Yeğeni Hatice Muhammet’in toprağa verilmesinin ardından ailesini de ziyaret eden Türk Kızılay ekipleri, taziye için gelenlere merhumların ruhu için ikramlarda bulundu.