Kurumsal Haberler

Yardım Malzemeleri Uçakla Sudan’a Gönderildi

18/09/2019 PAYLAŞ:   

Türk Kızılay’ın da içinde bulunduğu sivil toplum kuruluşlarından oluşan “İnsani Yardım Platformu” tarafından hazırlanan, çadır, battaniye, hijyen seti, gıda ve ilaçtan oluşan insani yardım malzemeleri sel felaketi yaşanan Sudan’a gönderildi.
 
İnsani Yardım Platformu tarafından hazırlanan yardım malzemelerini taşıyan Türk Hava Kuvvetlerine ait iki askeri kargo uçağı Türk Kızılay, AFAD ve STK temsilcilerince Etimesgut Askeri Havalimanı’ndan uğurlandı. Türk Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan, burada yaptığı açıklamada, temmuzda başlayan ve ağustosta şiddetini artıran yağışların yol açtığı sel felaketi nedeniyle Sudan’da yaklaşık 350 bin kişinin mağdur olduğunu belirtti.
 
“Sudan halkının dertlerini, sıkıntılarını dindirmeye söz veriyoruz”
 
Türk kuruluşları olarak bölgeye gidip tespitlerde bulunduklarını, bunun neticesinde de bölgeye acil yardım göndermeye karar verdiklerini söyleyen Altan, “Cumhurbaşkanlığımızın tahsis etmiş olduğu Hava Kuvvetlerine ait iki uçakla bugün çadır, battaniye, hijyen seti, gıda ve ilaçtan oluşan bir yardım paketi gönderdik. Toplam 18 sivil toplum kuruluşu bu kampanyaya katılıyor. Kampanyayı yurt içinde de sürdürecekler. Sudan halkının başta barınma olmak üzere tüm ihtiyaçlarını gidermek için gayret sarf edecekler. Bu konuda da biz bağışçılarımıza güveniyoruz. Bağışçılarımızın sivil toplum kuruluşlarımızı yalnız bırakmayacağına inanıyoruz ve yardımları ulaştırarak Sudan halkının dertlerini, sıkıntılarını dindirmeye burada herkese söz veriyoruz.” dedi.
 
İnsani Yardım Platformunca dün “Sudan’ın Yaralarını Birlikte Saralım” sloganıyla yardım kampanyası başlatıldığını hatırlatan Altan, Sudan halkının mağduriyetini gidermek için bağışçıların harekete geçeceğine inandıklarını ifade etti. Uğurlama töreninde Genel Müdür Altan’a, Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük de eşlik etti.