Kurumsal Haberler

Hilali Ahmer Hanımlar Merkezi Filmi Altın Koza Film Festivali’nde

25/09/2019 PAYLAŞ:   

Yönetmenliğini Türkiye’nin en önemli kadın yönetmenlerinden Biket İlhan’ın, Yapımcılığını Nihan Belgin’in yaptığı ve Kızılay’ın desteğiyle çekilen “Hilali Ahmer Hanımlar Merkezi” filmi Ankara Film Festivali ile Varna Film Festivali’nden sonra Adana Altın Koza Film Festivali’nde de izleyici karşısına çıktı.
 
Bu yıl 26’ncısı düzenlenen Adana Altın Koza Film Festivali kapsamında Adana Ariplex Sineması’nda yapılan özel gösterim programında yer alan “Hilali Ahmer Hanımlar Merkezi” filminin gösteriminde Adanalı sanatseverler salonun tamamını doldurdu. Filmin ardından Kızılay Sanat Yönetmeni Armağan Pekkaya’nın moderatörlüğünde yapılan söyleşiye filmin yönetmeni Biket İlhan, Yapımcısı Nihan Belgin, Türk Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı ile film ekibi de katıldı.
 
“Film ülkemiz ve Kızılayımızın tarihi için çok önemli bir yere sahip”
 
Söyleşide yakın tarihe özel ilgi duyduğunu dile getiren Yönetmen Biket İlhan, araştırmaları sırasında Türkiye’nin ilk ve en önemli kadın organizasyonlarından, sanatçı kadınların liderliğinde kurulan ve Hilali Ahmer’e büyük katkı sağlayan “Hilali Ahmer Hanımlar Merkezi” filmini yapmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.
 
Türk Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı da “Biket İlhan’ı ve film ekibini Adana’da, Altın Koza’da ağırlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ülkemiz ve Kızılayımızın tarihi için de çok önemli bir yere sahip bu konuyu toplumsal hafızamıza kaydettiği için Biket İlhan’a ve film ekibine teşekkür ediyoruz” diyerek film ekibine plaket ve çiçek verdi.
 
Kızılay Sanat Yönetmeni Armağan Pekkaya ise bu önemli belgesel filme programlarında yer verdikleri için Adana Altın Koza Film Festivali yönetimine ve filmin özel gösterimine yoğun ilgi gösteren Adanalı sanatseverlere teşekkürlerini ifade etti. Altın Koza Film Festivali programı hafta sonuna kadar Adana’da devam edecek.