Kurumsal Haberler

Selzede Sudanlıların Çadırları Kuruluyor

01/10/2019 PAYLAŞ:   

Sudan’da yaşanan sel felaketinden zarar görenler için “Sudan’ın Yaralarını Birlikte Saralım” sloganı ile ortak kampanya yürüten Türk Kızılay’ın da içinde bulunduğu STK’lar, yardım çalışmalarına devam ediyor. Hayırseverlerin desteğinin beklendiği kampanya kapsamında, selden en çok etkilenen bölgelerden El Ceyli şehrinde barınma alanları kuruluyor.
 
İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliğinin çağrısı ile bir araya gelen 20'den fazla sivil toplum kuruluşunun desteğiyle hazırlanan yardım malzemeleri Sudanlı ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor. Bu kapsamda Türk Kızılay ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) da Sudan'da yaşanan sel felaketinden zarar görenlerin barınmaları için bölgeye ulaştırdıkları çadırları kurmaya başladı. Barınma ihtiyacının giderilmesinin yanı sıra gıda ve hijyen malzemesi de dağıtılıyor.
 
“Sudanlılara yardımlar devam edecek”
 
Selden zarar görenlerin ihtiyaçlarının belirlenmesi için bölgede incelemelerde bulunduklarını kaydeden Türk Kızılay Sudan Delegasyonu Başkanı Serdar Yılmaz, kurulan çadırların yanı sıra hijyen ve gıda malzemesi desteği verildiğini dile getirerek Sudanlılara yönelik yardımların devam edeceğini vurguladı.
 
“Türk kurumlarına yardımlar için teşekkürler”
 
Sudan Kızılayı Hartum Şube Müdürü Yusuf Ali el-Abid, başkent Hartum'un kuzeyindeki Dambuya bölgesinde evleri zarar gören 87 aileye çadır yardımı yapıldığını söyledi.  Türk kurumlarına, bu yardımlar için teşekkür eden Abid, diğer insani yardımların da Hartum ve El-Cezire illerindeki 4 bölgede dağıtılacağını belirtti.
 
Selden 245 bin 700 Kişi Etkilendi
 
Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisinin (OCHA) raporuna göre, Sudan'da ağustos başında yaşanan sel felaketinden 15 eyalette toplam 245 bin 700 kişi etkilendi, 32 bin 851 bina yıkıldı ve 16 bin 284 binada hasar oluştu.