Kurumsal Haberler

Genel Başkan Dr. Kınık’tan IFRC Toplantısında İşbirliği Vurgusu

02/10/2019 PAYLAŞ:   

Uluslararası Kızılhaç Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) Avrupa Bölge Başkan Yardımcısı olan Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, hesap verebilirlik, tüzük incelemesi, nakit temelli yardım, Strateji 2030 ve Hareket işbirliği konularının ele alındığı federasyonun Cenevre’deki Yönetim Kurulu 40. oturumuna katıldı.
 
IFRC Yönetim Kurulu 40. oturumu İsviçre’nin Cenevre şehrinde gerçekleştirildi. Toplantıda IFRC Başkanı ve Başkan Yardımcıları faaliyet raporlarını sunarken IFRC Avrupa Bölgesi Başkan Yardımcısı Dr. Kerem Kınık da sözlü sunum yaparak Ulusal dernekler arasında işbirliğini güçlendirmek amacıyla yapılan örnekleri anlattı. Ulusal derneklerin daha çok işbirliği yapmaları gerektiğini vurgulayan Genel Başkan Kınık, insani yardımdaki birliğin yerelleşmede ve doğru ihtiyaç noktalarına ulaşmada önemli bir yer teşkil ettiğini dile getirdi. Genel Başkan Kınık’a, Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük de eşlik etti.
 
Yoğun geçen toplantıda hesap verebilirlik, tüzük incelemesi, nakit temelli yardım, Strateji 2030 ve Hareket iş birliği gibi unsurları içeren çok yoğun bir gündem ele alındı. Toplantıda ayrıca 2021’de yapılacak olan IFRC Genel Kurulu’nun Dominik Cumhuriyeti Kızılhaçı ev sahipliğinde olmasına da karar verildi.
 
İngiliz Kızılhaçı’yla İşbirliği
 
Dünyanın farklı coğrafyalarında yürüttüğü insani yardım operasyonlarıyla adından söz ettiren ve her alanda destek gören Türk Kızılay, İngiliz Kızılhaçı’yla da küresel işbirliği anlaşmasına imza attı. Nakit temelli insani yardımlar alanında yapılan işbirliği anlaşması kapsamında daha çok ihtiyaç sahibine destek olunacak.