Kurumsal Haberler

Kızılay’ın Pakistan’a Desteği Devam Ediyor

09/10/2019 PAYLAŞ:   

2005 yılından bu yana Pakistan’da insani yardım operasyonu yürüten, birçok projeyle bölge halkına destek olan Türk Kızılay, bu defa camileri olmadığı için ibadet yapmakta zorluk yaşayan Pencap eyaleti Jhang kenti Hokran Çak halkına verdiği sözü tuttu. Şu an kullanılamaz durumdaki camiinin yeniden inşası için çalışma başlattı.
 
1901 yılında inşa edilen ve birkaç yıl önce doğal afetler nedeniyle yıkılan Hz. İbrahim Camii’nin yeniden ibadete açılması yönünde bölge halkından gelen talebe olumlu cevap veren Türk Kızılay, projenin hayata geçirilmesi için ilk adımı attı. Türk Kızılay Genel Sekreteri Hüseyin Can, Uluslararası Programlar ve Operasyonlar Direktörü Alper Uluca, Pakistan Delegasyon Başkanı İbrahim Carlos Camilo ve cami cemaatinin neredeyse tamamı katılımıyla düzenlenen törenin ardından caminin temeli atıldı.
 
Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan temel atma töreninde konuşan Genel Sekreter Hüseyin Can, “Biz Peygamberimizin de söylediği gibi Müslümanların bir vücudun organları olduğuna ve bir organ zarar görürse tüm vücudun acı çekeceğine inanıyoruz.” diye konuştu. Özellikle Kurtuluş Savaşı yıllarında Pakistan halkının Türkiye’ye yardım gönderdiğini hatırlatan Can, “O zor günlerde bizi yalnız bırakmayanların başında Pakistan geliyordu. Dedelerimizin yardım aldığı dedelerinizi hiç unutmadık. Biz de sizin en çok yardıma ihtiyacınız olan deprem ve sel felaketlerinin ardından sizin yanınızda olmalıydık ve geldik.” ifadelerini kullandı.
 
Sözümüzü yerine getirdik
 
Pakistan'ın Jhang bölgesine gelen bir grup muhacir tarafından 1901 yılında inşa edilen caminin depremler nedeniyle kullanılamaz hale geldiğini söyleyen Can, "Bu caminin kullanılamaz hale geldiğini duyduk ve yeniden inşa etmeyi taahhüt ettik. İnşallah bu cami bittiğinde hep birlikte burada ibadet edeceğiz." dedi.
 
Eski caminin dayanıksız malzemeden inşa edildiğini ve temelinin binayı taşıyacak kadar derinde olmadığını kaydeden projenin baş mühendisi Muhammed Ahmed ise yaptığı açıklamada, "Caminin yıkılıp yeniden yapılması gerekiyordu. İnşallah bir yıl sonra bu inşaat bittiğinde 750 kişinin aynı anda ibadet edebileceği, yaklaşık 20 metre yüksekliğinde kubbeye sahip bir cami olacak. Caminin tüm süslemeleri ve malzemeleri yerel malzeme, teknik ve kültürel öğeler kullanılarak yapılacak." diye konuştu.
 
İhtiyaç sahipleri unutulmadı
 
Caminin bulunduğu köyde ihtiyaç sahibi aileleri ve öğrencileri de unutmayan Türk Kızılay yardım dağıtımı yaptı. Öğrencilere kırtasiye malzemesi, oyunca ve çikolata dağıtan Kızılay, ihtiyaç sahibi ailelere ise kuru gıda, un, şeker, ayçiçek yağı, çay ve benzeri malzemelerin olduğu paketleri dağıttı.
 
Köyde büyük bir sevgi gösterisi ile karşılanan Kızılay heyeti, caminin ibadete açılışının da törenle yapılacağı sözünü verdi.