Kurumsal Haberler

Pakistan’a Mobil Kan Bağış Aracı Desteği

09/10/2019 PAYLAŞ:   

Gönüllü kan bağışı programı uygulamasına rağmen kan alımları istenilen seviyede olmayan Pakistan’a bu alanda destek vermek için harekete geçen Türk Kızılay, yerelde projelendirdiği tam donanımlı mobil kan bağış aracını Pakistan Kızılayı’na hediye etti. Pakistan Cumhurbaşkanlığı Sarayında, Cumhurbaşkanı Arif Alvi’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen törende mobil kan bağışı aracını Türk Kızılay Genel Sekreteri Hüseyin Can teslim etti. 
 
Kan bağışı konusunda dünyaya örnek başarıları bulunan, birçok ülke ile deneyim paylaşımı yapan Türk Kızılay, bu defa kardeş ülke Pakistan’ın gönüllü kan bağışı programına mobil kan bağış aracı desteğinde bulundu. Gönüllü kan bağışçısı sayısını artırmak için daha fazla alanda faaliyet göstermek isteyen ulusal dernek Pakistan Kızılayı’na mobil kan bağış aracı bağışlayan Türk Kızılay, hayati bir konuda yine özel bir çalışma gerçekleştirmiş oldu.
 
Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi’nin ev sahipliğinde Cumhurbaşkanlığı Sarayında gerçekleştirilen ve aynı zamanda Keşmir depreminin 14'üncü yıl dönümünde hayatını kaybedenlerin de anıldığı programa Türk Kızılay Genel Sekreteri Hüseyin Can, Türkiye’nin İslamabad Büyükelçisi İhsan Mustafa Yurdakul, Pakistan Kızılayı Genel Başkanı Saeed Elahi, Bakanlar, siyasiler, bürokratlar, Pakistan Kızılayı gönüllü ve çalışanları katıldı.
 
Cumhurbaşkanından Türkiye’ye teşekkür
 
Törende konuşan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, kan bağış aracını hediye eden Türk Kızılay’a teşekkürlerini sunarak, "2005 yılında yaşanan Keşmir depremi ardından yardıma gelen ülkelerin başında Türkiye vardı. Türkiye ve Pakistan tarih boyunca her zor durumda birbirinin arkasında durmuştur" diye konuştu.  Kan toplama aracının iki ülke ilişkilerinin bir göstergesi olduğunu dile getiren Alvi, "Özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve Türk halkına Pakistan'ın en çok ihtiyacı olan dönemde yanında durduğu için teşekkür ediyorum” dedi.
 
Kan toplama aracının acil durumlarda ve bazı günümüz hastalıklarının tedavisinde kullanılacak kanı toplamada yararlı olacağına işaret eden Alvi, "Yurttaşlarımızın sadece yüzde 2'si her üç ayda bir kan bağışı yaparsa talasemi ve diğer bazı kan hastalıkları ortadan kalkar." ifadelerini kullandı.
 
Büyükelçi Mustafa Yurdakul ise, "Türk Kızılay, Pakistanlı kardeşlerimizin acılarını azaltmak için 2005 depremi sonrası olduğu gibi bugün de çalışmaya devam ediyor. Bugün hizmete alınan kan bağış aracı örneğinde gördüğümüz gibi Türk Kızılay-Pakistan Kızılayı iş birliği her zaman devam edecektir." dedi.
 
Kan alma kapasitesi artacak
 
Pakistan Kızılayı Genel Başkanı Elahi de 2005 depremi sonrasında Pakistan Kızılayı’nın kapasitesinin artırılması için çalışmalar yürütüldüğünü belirterek, "Bugün Türk Kızılay'ın desteğiyle kan toplama aracı hizmete giriyor. Kapasitemizi artırmak için bize yardım eden Türk Kızılay'ın bu desteğiyle hizmete aldığımız bu araç günde 50-70 ünite arası kan toplamamızı sağlayacak." diye konuştu. 
 
“Hastalar şifa buldukça mutlu olacağız”
 
Türk Kızılay'ın 2005'ten bu yana Pakistan'da faaliyetlerini aralıksız sürdürdüğünü hatırlatan Genel Sekreter Hüseyin Can ise, "Tüm çalışmalarımızı kardeş kuruluşumuz Pakistan Kızılayı ile görüşerek gerçekleştiriyoruz. Birkaç yıl önce kan toplama konusunda geride olduklarını ve bizim Türkiye'deki kan toplama standartlarına ulaşmak istediklerini söylemişlerdi. Biz de kendilerine kan toplama aracı taahhüdünde bulunduk." şeklinde konuştu.  Aracın törenle, Cumhurbaşkanı Arif Alvi'nin ev sahipliğinde Pakistan Kızılayı’na teslim edildiğini dile getiren Can, "Araç bir kan toplama aracında bulunması gereken tüm ekipmanlara sahip. Doktor ve hemşireler bu aracı en güzel şekilde kullanacak ve bu topraklarda kan toplama noktasında daha ileri noktalara gelecekler. İnsanların şifa bulmasında Türk Kızılay olarak katkımız olursa bizler de mutlu olacağız." dedi.