Kurumsal Haberler

Torunlarından Çanakkale’de Şehit Düşen Atalarına Vefa

06/11/2019 PAYLAŞ:   

Türk Kızılay, ataları Çanakkale Savaşı’nda şehit olan göçmenleri Çanakkale Şehitliği’nde bir araya getirdi. Duygu dolu anlar yaşayan Türk Kızılay Toplum Merkezleri yararlanıcıları Çanakkale’de şehit düşen atalarının kabirleri başında dua etti.
 
Türk Kızılay Toplum Temelli Göç Programları Koordinatörlüğü, Sosyal Uyum Programı kapsamında vatandaşlarımızla göçmenler arasında bir arada yaşama kültürünün geliştirilmesi maksadıyla ataları Çanakkale Savaşı'nda şehit olan Türk, Boşnak, Bulgar, Suriyeli ve Iraklı aileleri Çanakkale'ye götürdü. Toplum Merkezleri yararlanıcılarından oluşan heyet, şehitliklerin arasında tek tek gezerek Çanakkale ruhunu 104 yıl sonra hep birlikte yeniden yaşadı.
 
“Duydukları hikayeleri yerinde görsünler ve kendi torunlarına da anlatsınlar istedik”
 
Türk Kızılay olarak 16 Toplum Merkezi’nde vatandaşlara ve mültecilere hizmet verdiklerini anlatan Türk Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan, “Bilindiği gibi 2011 yılından bu yana ülkemizde Suriyeli misafirler bulunmakta. Biz de Türk Kızılay olarak toplam 16 toplum merkezimizde farklı milletlerden ihtiyaç sahiplerine ve vatandaşlarımıza hizmet veriyoruz. Hizmet verdiğimiz farklı milletlerden yararlanıcılarımızın bir kısmının dedelerinin Çanakkale Savaşlarında şehit olduğu ya da yaralandığını, aynı zamanda onlarda bu savaşlarla alakalı büyük hatıraların olduğunu keşfettik. Onlardan bir kısmını, 29 Ekim'de başlayan Kızılay Haftamız dolayısıyla Çanakkale Şehitliğine ziyarete getirdik. Onlar duydukları hikayeleri yerinde görsünler ve kendi torunlarına da anlatsınlar istedik. Buradaki ziyaret ile hem onların toplumumuzla olan uyumunu arttırmak hem de büyük ailenin yani Osmanlı ailesinin bağlarını güçlendirmek istedik.” dedi.
 
“Paha biçilemez bir duygu”
 
Programa katılan Kerküklü Ahmet Benne, “Burada olmak benim için çok farklı bir duygu. Burada tam 104 yıl önce ecdadımız, atalarımız, din, dil, ırk demeden bizim için omuz omuza savaşmışlar. Biz refah ve huzur içinde yaşayalım diye. Bu paha biçilemez bir duygu. Allah şehitlerimize rahmet eylesin” diye konuştu.
 
Halepli Gülsüm Şerif ise, “Şehit dedelerimizin mezarını ziyaret ettiğim için çok heyecanlı ve mutluyum” ifadesini kullandı.
 
Etkinliğe Türk Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan’ın yanı sıra Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük, Çanakkale Şubesi Başkanı Ergin Sezen, kamu kurumlarının temsilcileri ve Kızılay gönüllüleri de katıldı.