Kurumsal Haberler

Kızılay’dan Bosna Hersek’teki “Vucjak” Krizine Çözüm

22/11/2019 PAYLAŞ:   

Türkiye’den yola çıkan çadır, battaniye, gıda ve kışlık giyim malzemesi yüklü 5 tır dolusu yardım malzemesi Bosna Hersek’e ulaştı. Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’ın yakından ilgilendiği Bihac bölgesindeki Vucjak kampında olumsuz şartlarda kalan göçmenlere Türk Kızılay tarafından il etapta kazak, battaniye, uyku tulumu, hijyen malzemesi ve havlu yardımı yapıldı. Kınık, kampın daha iyi şartlarda başka bir konumda kurulması için Bosna Hersek’te temaslarda bulundu.
 
Ülkelerinden ayrılmak zorunda kalarak Bihac bölgesine ulaşan ve burada zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren düzensiz göçmenlerin kışlık ihtiyaçlarını karşılamak üzere bölgeye 5 tırlık yardım malzemesi ulaştıran Türk Kızılay, ihtiyaç sahiplerine yönelik dağıtım çalışmalarına başladı. Bosna Hersek’teki yardım organizasyonuna eşlik eden Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) Avrupa Bölgesi Başkan Yardımcısı ve Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, göçmenlerin daha iyi şartlarda kışı geçirmesi için çözüm bulmak adına Bihac bölgesinde Una-Sana Kantonu Başbakanı Mustafa Ruznic ve yetkililerle de görüştü. Bosna Hersek Kızılhaçı’nı ziyaret eden Kınık, Bosna Hersek Kızılhaçı Örgütü Başkanı Husein Klicic’le mevcut kriz ve işbirlikleri ile ilgili görüş alış verişinde bulundular.
 
“Bu insanlara daha insani şartlarda koruma sağlayabiliriz”
 
Bosna Hersek'in Hırvatistan sınırında bulunan ve 700'ün üzerinde düzensiz göçmenin kötü koşullarda yaşadığı Vucjak Kampı’na giden ve çadır kampta incelemelerde bulunan Genel Başkan Kınık, burada ağır koşullar altında yaşayan göçmenlerin sıkıntılarını dinledi. Vucjak Kampı'nın herhangi bir insanın yaşayabileceği bir ortam olmadığını vurgulayan Kınık, “Buranın acilen kapatılması gerekiyor. Altyapı imkanları itibarıyla burada düzenli hizmet vermemiz çok mümkün gözükmüyor. Bosna Hersek hükümetinden ve yerel yetkililerden bize daha uygun bir yer göstermelerini ve daha uygun şartlarda bir mülteci kampı kurmamız için yardımcı olmalarını istedik." ifadelerini kullandı.
 
Türkiye'den 5 tırlık insanı yardım malzemesinin, Bosna Hersek'e ulaştığını anımsatan Kınık, “Kış geliyor. Buralar bir metre kar olacak. Bu insanların korunmaya ihtiyacı var. Türk Kızılay olarak bu insanlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. 3 bin civarında insanı barındırabilecek kapasitemiz var. Bu insanlara daha insani şartlarda koruma sağlayabiliriz.” diye konuştu.
 
Kınık Sınırlardaki Kötü Muameleye de Dikkat Çekti
 
Dünya üzerinde 40 aktif savaş bulunduğunu ve mevcut durumun bunun bir sonucu olduğunu dile getiren Kınık, “Her gün 25 bin insan mülteci oluyor. Silah zoruyla evini bırakmak zorunda kalıyor. 250 milyon insan, bugün doğduğu ülkenin dışına giderek bir yaşam alanı bulmaya çalışıyor. Bu insanlar suçlu değiller. Bu insanlar sadece kendilerine ve çocuklarına iyi bir gelecek arıyorlar." değerlendirmesinde bulundu.
 
Bu insanların sınırlarda dövüldüğüne, yaralandığına ve paralarına el konulduğuna dikkati çeken Kınık, “Bunlar insan haklarına ve her türlü insancıl hukuk şartlarına aykırı davranışlardır. Bunların takipçisi olacağız.” dedi. Kınık, göçmenlere karşı yapılan tüm haksızlıkların cezalandırılması gerektiğini vurgulayarak, bu çerçevede AB'den de kendine yakışanı yapmasını ve bu davranışları engelleyecek adımlar atmasını beklediklerini söyledi.
 
“Kınık’ın ziyareti göçmen meselesinin uluslararası arenaya taşınmasına katkı sağlayacak”
 
Bosna Hersek'teki göçmen krizi hakkında Kınık'a detaylı bilgiler verdiklerini belirten Una-Sana Kantonu Başbakanı Ruznic de, Una-Sana Kantonu'ndaki krizin bir an önce çözülmesi gerektiğini vurguladı. Vucjak Kampı’nın kanton sınırları dışına taşınması gerektiğini kaydeden Mustafa Ruznic, Kınık'ın ziyaretinin bölgedeki göçmen meselesinin uluslararası arenaya taşınmasına önemli katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.