Kurumsal Haberler

Türk Kızılay Deneyimlerini Azerbaycan’a Aktaracak

29/11/2019 PAYLAŞ:   

Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Türk Kızılay’ın göç, toplum sağlığı ve kan hizmetleri konusundaki deneyimlerini Azerbaycan’a aktarmak arzusunda olduğunu söyleyerek, Azerbaycan Kızılayı ile iş birliğinin daha somut projelerle devam edeceğini bildirdi.
 
Temaslarda bulunmak, destek çalışmaları ve işbirliklerini görüşmek üzere Azerbaycan’a giden Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Azerbaycan-Ermenistan cephe hattı yakınındaki bölgelerde yaşayan, çatışma ve işgalden etkilenmiş mültecilerle bir araya geldi. Genel Başkan Kınık’a, Yönetim Kurulu Üyesi Ramazan Saygılı ile Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük de eşlik etti.
 
“Azerbaycan’ın yanındayız”
 
Kınık, temasları kapsamında Azerbaycan Kızılayı Genel Başkanı Novruz Aslanov'la da bir araya geldi. Görüşmede, Azerbaycan'ı hem Türk Kızılay Genel Başkanı hem de Uluslararası Kızılhaç Kızılay Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı sıfatıyla ziyaret ettiğini bildiren Kınık, Azerbaycan'ın gücünün Türkiye'nin gücü, Türkiye'nin gücünün Azerbaycan'ın gücü olduğunu vurguladı.
 
Dağlık Karabağ ve etraf bölgelerin işgali nedeniyle yurtlarını terk etmek zorunda kalan Azerbaycanlıların durumuna değinen Kınık, haklı davasında Azerbaycan'ın yanında olduklarını belirtti.
 
“Somut projelerle devam edeceğiz”
 
Görüşmelerde yerlerinden edilmiş insanların haklarını nasıl savunabilecekleri konusunu müzakere ettiklerini de ifade eden Kınık, gözlem ve düşüncelerini hem Uluslararası Kızılhaç Komitesine hem de Uluslararası Kızılhaç Kızılay Dernekleri Federasyonuna rapor halinde sunacaklarını bildirdi.
 
Türk Kızılay ile Azerbaycan Kızılayı arasında ilişkilerin iyi olduğunu belirten Kınık, " Her zaman olduğu gibi bugün de Azerbaycan Kızılayı'nın yanındayız. Buradaki kardeşlerimizin, soydaşlarımızın dertleri bizim dertlerimizdir. Bundan önce olduğu gibi Türk Kızılay olarak desteklerimize devam edeceğiz. İlişkileri daha da güçlendirmek istiyoruz. Türk Kızılay’ın özellikle göç konusunda, toplum sağlığı ve kan hizmetleri konusundaki deneyimlerini Azerbaycan'a aktarmak arzusundayız. İş birliğimizin daha somut projelerle devam edeceğini ifade edebilirim." diye konuştu.
 
Temasları kapsamında Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Ali Ahmedov ile de bir araya gelen Kınık, Bakü’deki Türk ve Azerbaycan şehitliklerini de ziyaret etti.