Kurumsal Haberler

Arnavutluklu Depremzedelerin Çadırları Kuruldu

02/12/2019 PAYLAŞ:   

Arnavutluk’taki depremzedelere yönelik hali hazırda yerelden temin edilen malzemelerle yardım çalışmalarını yürüten Türk Kızılay, Türkiye’den gönderilen yardım malzemelerinin Arnavutluk’a ulaşmasının ardından da yardım çalışmalarını arttırdı. Gelecek dönem ihtiyaçlarını belirleme çalışmaları da yürüten Türk Kızılay ekipleri, depremde evleri yıkılan ya da hasar gören Arnavutluklu depremzedeler için çadır kurdu.
 
Depremin yaşandığı Arnavutluk’a ilk olarak ulaşan Türk Kızılay, depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılamak için afet uzmanlarını seferber etti. Ülkeye ulaşan yardımlar, ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı. Türk Kızılay afet uzmanları ve Arnavutluk ordusunda görevli askerler, Dıraç'a bağlı Bubq köyü ve Tiran'ın Vora ilçesinde deprem nedeniyle evlerinde hasar oluşan halk için belirlenen yerlere çadırlar kurdu. Gelecek dönem ihtiyaçlarına yönelik yerel makamlarla görüşmelerde bulunan Türk Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan, Genel Müdür Danışmanı Dr. İlhan Öztürk’le birlikte yardım çalışmalarına eşlik etti. Türkiye’den gönderilen 2 TIR yardım malzemesinin yanı sıra Bulgaristan’daki daimi temsilciliğinden de bölgeye 1 TIR yardım malzemesi takviyesi yapan Türk Kızılay, daha çok ihtiyaç sahibine yardım edebilmek adına da yardım kampanyası başlattı.
 
“Afetzedelerin ihtiyaçlarını gidermeye devam edeceğiz”
 
Afetin olduğu an itibarıyla Arnavutluk Kızılhaçı ile irtibata geçtiklerini belirten Türk Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan, “Türk Kızılay’dan 10 kişi Arnavutluk'ta yardım faaliyetlerini yürütüyor. İhtiyaca göre buradan tedarik edilecek malzemelerle afetzedelerin ihtiyaçlarını gidermeye devam edeceğiz." dedi.
 
Arnavutluk Başbakanı Edi Rama'nın, yardımları için Türkiye'ye teşekkür etmesine ilişkin Altan, “Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra Arnavutluk ile yapılan ebedi dostluk anlaşması var. O dostluk anlaşması doğrultusunda hem tarihi hem de akrabalık bağımız var. Biz görevimizi yapıyoruz.” diye konuştu. Altan, Türk Kızılay ekiplerinin, yerel yetkililerin ihtiyaç duyduğu süre boyunca yardım faaliyetlerine devam edeceğini kaydetti.
 
“Ailem için çok değerlisiniz”
 
Evinin bahçesine çadır kurulan afetzedelerden Sami Bayrampireyni, ailesi için gerekli yardımları ulaştıran herkese teşekkür etti. Yardım yapanların çok değerli ve saygın olduğunu belirten Bayrampireyni, "Çok zor bir durumdu. Her kesimden birçok insanı rahatsız ettim ve çok yalnız kaldım. Ailem için çok değerlisiniz. Bu defa çok kötü durumdaydık. Hakkınızı bize helal edin." diye konuştu.
 
Hayırseverlerden Nakdi Bağış Bekleniyor
 
Depremin yarattığı yıkımdan etkilenenler için “Arnavutluk sarsıldı. Uzat elini yaralarını saralım.” sloganıyla yardım kampanyası başlatan Türk Kızılay, depremzedelere desteğini sürdürebilmek için hayırseverlerin bağışlarını bekliyor. Arnavutluk’taki depremden etkilenen binlerce depremzedeye daha çok yardım ulaştırabilmek ve oluşabilecek nakliye masraflarının önüne geçmek adına yardım malzemelerini yerelden temin eden Türk Kızılay, hayırseverlerin nakdi bağış yapması çağrısında bulundu. Bağış yapmak isteyen hayırseverler, www.kizilay.org.tr web adresi, bankalardaki Kızılay hesapları ve şubeler aracılığıyla bağışlarını ulaştırabilir. Ayrıca tüm GSM operatörleri üzerinden 2868’e DEPREM yazıp SMS göndererek de 10TL bağış yapılabiliyor.
 
Türk Kızılay, yapılan bağışlarla binlerce aileye Türkiye’nin merhamet elini uzatmaya devam edecek.