Kurumsal Haberler

Kınık, “Muhteşem Bir Zafer”

09/12/2019 PAYLAŞ:   

Türkiye'deki sığınmacılar için yürütülen Sosyal Uyum Yardımı (SUY) programı kapsamında uygulanan Kızılaykart programının 2020-2021 yılları için yeni ortağı Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri Federasyonu (IFRC) oldu. IFRC ile Türk Kızılay arasında yapılan yeni ortaklık anlaşmasını "muhteşem bir zafer" olarak nitelendiren Kınık, bu anlaşmanın ayrıca IFRC'nin bütçesine ve faaliyet ölçeğine katkıda bulunacağını ve itibarını artıracağına işaret etti.
 
IFRC'nin Genel Kurulu, Uluslararası Konferansı ve Delegeler Konseyi toplantıları için Cenevre'de bulunan, IFRC Avrupa Başkan Yardımcısı ve Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Türkiye’deki sığınmacılar için yürütülen Sosyal Uyum Yardımı (SUY) programı kapsamında uygulanan Kızılaykart Programı’nı, İsviçre'nin Cenevre kentinde tanıttı. Programa, görev süresi yakında sona erecek olan Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonunun (IFRC) Genel Sekreteri Elhadj As Sy, IFRC ve Türk Kızılay yetkilileri ile dünyanın birçok bölgesinden Kızılay ve Kızılhaç yetkilisi katıldı.
 
“Her ay yaklaşık 30 milyon avro ödeme yapıyoruz”
 
Türkiye'nin çoğunluğu Suriyeli olmak üzere 70 milletten 5 milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yaptığını vurgulayan Kınık, "Ortak çalışmalarımızın bir parçası olarak, her ay 3 milyondan fazla mülteciye koruma, nakit yardımı, geçim kaynağı faaliyetleri ve pek çok alanda destek veriyoruz. Mülteci çocukları okul dışında bırakmamaya çalışıyoruz. Sağlıklarını ve refahlarını destekliyoruz." diye konuştu.
 
Kızılaykart- Sosyal Uyum Yardımı (ESSN) programının günümüz dünyasının en büyük insani nakit destek programı olduğunun altını çizen Kınık, "ESSN, 1,7 milyondan fazla yararlanıcıya temel ihtiyaçlarını desteklemek için nakit yardımı yapmaktadır. Her ay yaklaşık 30 milyon avro ödeme yapıyoruz." dedi.
 
Kızılaykart-ESNN programını 2016 yılından bu yana BM'nin insani yardım kuruluşlarından biri olan Dünya Gıda Programı (WFP) ile birlikte uyguladıklarını aktaran Kınık, programın Avrupa Komisyonunun İnsani Yardım ve Sivil Koruma Genel Müdürlüğü (DG ECHO) tarafından finanse edildiğini anımsattı.
 
“Federasyonumuz, 500 milyon avroluk bir sözleşmeyle ödüllendirildi”
 
Kınık, IFRC ve Türk Kızılay'ın gösterdiği muazzam çabaların ve sıkı çalışmanın sonucu olarak, WFP'nin yerine artık Kızılaykart-ESNN programının 2020-2021 yılları için yeni ortağının IFRC olduğu bilgisini paylaşarak "ESSN'nin şu anda Tam Kırmızı bir Sözleşme olduğunu ilan etmekten onur duyuyorum. Federasyonumuz, programın bir sonraki aşaması için 500 milyon avroluk bir sözleşmeyle ödüllendirildi." ifadesini kullandı.
 
IFRC ile Türk Kızılay arasında yapılan yeni ortaklık anlaşmasını "muhteşem bir zafer" olarak nitelendiren Kınık, bu anlaşmanın ayrıca IFRC'nin bütçesine ve faaliyet ölçeğine katkıda bulunacağını ve itibarını artıracağına işaret etti.
 
Kerem Kınık, yapılan konuşma ve sunumların ardından IFRC Genel Başkanı Francesco Rocca’ya süreçteki desteği için teşekkür etti. Programın sonunda Türk Kızılay tarafından katılımcılara resepsiyon verildi.
 
Programdan Kriterleri Karşılayan Yabancılar Yararlanıyor
 
Türkiye’de Uluslararası ve Geçici Koruma kapsamında yaşayan ve başvuru kriterlerini karşılayan yabancılar Sosyal Uyum Yardımı (SUY)  programından yararlanabiliyor. Program kapsamında kişi başı aylık 120 TL, periyodik ek ödemeler ve ağır engelliler için de ilave yardımlar Kızılaykart aracılığı ile sağlanıyor. Bir sosyal güvenlik ağı olarak tasarlanan SUY Programı, yararlanıcıların temel ihtiyaçlarını karşılamalarını hedefliyor. Mart 2020 sonuna kadar Kızılaykart-ESNN programının WFP ile devam ettirilmesi, Nisan 2020'den itibaren IFRC tarafından üstlenilmesi konusunda da anlaşmaya varıldı.  Bu doğrultuda Nisan 2020’ye kadar IFRC ve WFP arasında bir geçiş süreci tasarlanacak ve uygulamaya geçilecek. Türk Kızılay ağırlıklı olarak program aktivitelerini yürütmeye devam edecek. IFRC’nin WFP’den bazı rolleri devralacağı bu süreçte koordinasyon ve gözlemci rolü üstleneceği konusunda mutabık kalındı.