Kurumsal Haberler

Müge Anlı ve Dostları Aşevi İçin İşbirliği

12/12/2019 PAYLAŞ:   

Yurt genelinde hizmet veren aşevleriyle ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek desteği veren Türk Kızılay, Müge Anlı ve Dostları Aşevi için Gaziantep Valiliği ve Şehitkamil Belediyesi’yle işbirliği yaptı. Ünlü sunucu ve yapımcı Müge Anlı’nın canlı yayında izleyicilerinden istediği destek sonucu toplanan bağışlarla yapımı süren yeni aşevinden 7000 kişi yararlanacak.
 
Türk Kızılay, Gaziantep Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından işletilen mevcut aşevinin işletilmesi ve yemek hizmetinin yeni yapılacak aşevinde yürütülmesini içeren işbirliği protokolüne imza attı. Tadilatı ve donatımı yapılacak aşevinin yerini ise Şehitkamil Belediyesi Kızılay’a tahsis etti. Aşevi tamamlandığında ihtiyaç sahipleri için günde iki öğün olmak üzere dört çeşit yemek hazırlanacak.
 
“4 çeşit yemek çıkartılacak”
 
Aşevinde başta yaşlı ve engelliler olmak üzere kendi yemeğini yapamayan vatandaşlara yemek verileceğini aktaran Vali Davut Gül, “Gaziantep’te Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı olarak 5 bin kişilik kapasitesi olan bir aşevimizi faaliyetteydi, hala faaliyette.  Bu protokolle fiziki şartları daha da iyileştirilecek, 5 bin kapasite 7 bine çıkartılacak. Yemek çeşidi de 2 çeşitten 4 çeşide çıkartılacak.  Allah kimseyi muhtaç etmesin ama muhtaç edecekse de devlete, devletin kurumlarına muhtaç etsin” diyerek emeği geçen herkese teşekkür etti.
 
“Aşevimiz kısa bir süre içerisinde açılacak”
 
Projenin hayırseverlerin katkıları ve ortaya koydukları gayretle hayata geçirildiğini belirten Türk Kızılay Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç ise aşevinin kısa bir süre içerisinde açılacağını dile getirdi. Turunç, “7 bin insanımıza burada günlük düzenli yemek çıkacak. Bunun kapasitesi daha da artabilir. Duamız, temennimiz o ki dünyanın hiçbir yerinde insanlar ne bir ekmeğe ne bir gıdaya ne de bir bardak suya muhtaç olsunlar.  Ama dünyanın bir gerçeği. Zaman zaman insanlar farklı nedenlerden dolayı ekonomik sıkıntıya düşmektedirler. Sosyal devlet, sosyal insan olmanın gereği de etrafımızdaki insanlara devletin kurumları olarak, gönüllü kuruluşlar olarak bu manada adım atmak projeler üretmektir” ifadelerini kullandı.
 
İşbirliği protokolünü Vali Davut Gül’ün oluru ile Türk Kızılay Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç, Gaziantep SYDV Başkanı Ömer Kalaylı ve Türk Kızılayı Gaziantep Şubesi Başkanı Nihat Yıldırım imzaladı. Bu önemli işbirliğine Türk Kızılay Denetim Kurulu Başkan Yardımcısı Av. Umut Yalçın ile Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Özer de eşlik etti.