Kurumsal Haberler

Memur-Sen ve Hak-İş’ten İdlib’deki Yardım Çalışmalarına Destek

13/01/2020 PAYLAŞ:   

Memur-Sen ve Hak-İş'in İdlib için başlattığı yardım kampanyasında toplanan 400 bin liralık çek Kızılay, AFAD, İHH ve Deniz Feneri’ne teslim edildi.
 
İdlib'deki insani drama ‘dur’ demek için harekete geçen Memur-Sen ve Hak-İş Konfederasyonu, “İdlib Yardım Bekliyor” çağrısıyla başlattığı yardım kampanyasını, Türk Kızılay Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç’un yanı sıra AFAD, İHH ve Deniz Feneri’nin temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirdiği ortak basın açıklamasıyla duyurdu. Memur-Sen Genel Merkezindeki bağış programında ilk aşama olarak toplanan 400 bin TL'lik tutarın sembolik çeki sivil toplum kuruluşlarına teslim edildi.
 
“Bu yardımların arkası gelecek”
 
İdlib'deki insanların sesine ses, derdine derman olmak için harekete geçtiklerini vurgulayan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Halkımızın ve teşkilatlarımızın bu yardım kampanyasına sahip çıkacağına, İdlib için ayağa kalkacağına ve toplanan yardım tutarlarını çok daha yukarılara çıkaracağına yürekten inanıyoruz." dedi. Yalçın, İdlib'e yardım kapsamında AFAD için "Suriye" yazıp 1866'ya, Deniz Feneri için "yardım" yazıp 5560'a, Kızılay için "HİLAL" yazıp 2868'e, İHH için "catı" yazıp 4072'ye bir mesaj atılmasını istedi.
 
Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan da İdlib'de insanlığın, vicdanın, adalet duygusu ve merhamet duygusunun öldüğünü ifade etti. Körfez Savaşı sırasında bir karabatağın petrole bulanmış halinin ve bir balinanın karaya vurmasının günlerce konuşulduğunu hatırlatan Arslan, Suriye'deki insanlık dramını ise şu an kimsenin görmediğini ve duymadığını söyledi. Sendikaların ve sivil toplum örgütlerinin insanlık her dara düştüğünde "biz varız" diye koştuğuna işaret eden Arslan, "Keşke daha fazla sivil toplum örgütü olsa ama bu yardımların arkası gelecek diye düşünüyorum." dedi.
 
“Milletimiz bu kampanyada da üzerine düşeni yapacaktır”
 
Türkiye'nin bütün kuruluşlarıyla duyarlılığını gösterdiğini belirterek, devlet yetkililerinin diplomatik olarak girişimlerde bulunduğunu, Kızılay’ın ise insani yardım için ellerinden geleni yaptığını kaydeden Türk Kızılay Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç ise, “Bu organizasyonu yapanlara çok teşekkür ediyorum. İki konfederasyon da dünyanın neresinde problem varsa oraya giden kuruluşlar. Bu duyarlılıkları için hepsini yürekten kutluyorum. İlk kez böyle bir organizasyon içinde değiller. İdlib dramların yaşandığı ilk yer değil ama son yer olması için hep birlikte hareket etmeliyiz. Milletimizin hamiyetperverliğini bu kampanyada da göstereceğine yürekten inanıyorum.” ifadelerini kullandı.           
 
Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, çekin teslimi sonrasında salondakilere seslenerek, cep telefonlarından destek mesajı atmalarını istedi. Törene Türk Kızılay Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç ile Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük’ün yanı sıra AFAD Genel Başkan Yardımcısı İsmail Palakoğlu, Deniz Feneri Genel Başkanı Mehmet Cengiz ve İHH Genel Sekreteri Durmuş Aydın katıldı.