Kurumsal Haberler

Kızılay’dan KOVİD-19 ile Mücadeleye Maske Desteği

03/04/2020 PAYLAŞ:   

Türk Kızılay koronavirüsle mücadele kapsamında en çok ihtiyaç duyulan ekipmanların başında gelen maske için kolları sıvadı. Türkiye genelinde bulunan Toplum Merkezlerinde seri üretime geçen Kızılay, maske ihtiyacına da cevap vermeyi planlıyor.
 
Kızılay, insani yardım faaliyetleri kapsamında Toplum Merkezleri aracılığıyla yararlanıcılara yönelik psiko-sosyal destek, koruma, yönlendirme, sağlık hizmetleri, geçim kaynağını geliştirme, sosyal uyum ve gönüllü aktiviteleri, iş geliştirme desteği gibi yardımlarda bulunuyordu. Koronavirüse karşı alınan tedbirler dolayısıyla faaliyetlerine ara veren Toplum Merkezleri, gönüllü çalışanlarıyla beraber vatandaşların maske ihtiyacına cevap verebilmek için seri üretime geçerek canla başla çalışmaya başladı. Günde 300, ayda ise 100.000 adet üretim yapmayı planlayan Biçki-Dikiş eğitmenleri ve çalışanlar aracılığıyla İstanbul, Kayseri ve Konya’da bulunan Kızılay hastanelerine gönderilen maskeler steril hale getirildikten sonra sağlık çalışanları ve vatandaşlara ulaştırılacak.
 
Maske üretimi hakkında konuşan Türk Kızılay Sultanbeyli Toplum Merkezi Yöneticisi Oğuzhan Bostancı, “KOVİD-19 kapsamında alınan tedbirlerden dolayı kurslarımıza bir süre önce ara verdik. Bu arada da ihtiyaç sahibi insanların kullanımına sunmak üzere diğer ekip arkadaşlarımızın da destekleriyle tek kullanımlık ve hijyenik maske üretmeye başladık” dedi.
 
Gaziantep Toplum Merkezi Geçim Kaynağını Geliştirme Sorumlusu Hayriye Tırnova Yazıcı ise Türk Kızılay ailesi olarak, tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüsle mücadele çalışmalarına ellerinden geldiğince katkı sağladıklarını belirtti.