Kurumsal Haberler

Kızılay Deprem Bölgesinde

15/06/2020 PAYLAŞ:   

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından açıklanan verilere göre dün merkez üssü Bingöl’ün Karlıova ilçesi olan 5.7 büyüklüğünde depremin ardından Türk Kızılay harekete geçti. Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, "Türkiye Afet Müdahale Planı doğrultusunda kimse zorda kalmayacak. Vatandaşlarımız mağdur olmayacaktır. Her türlü beslenme ve barınma planı hazır, bölgedeyiz" dedi.
 
Bingöl Karlıova’da meydana gelen depremin ardından Türk Kızılay ekipleri bölgeye intikal etti. Depremin ardından Kızılay ilk olarak 40 personel ve 30 gönüllüyle sahadaki çalışmaları yürütüyor. 12 öncü/haberleşme aracı, 4 seyyar ikram aracı ve 1 sahra mutfak kiti bölgede vatandaşlara hizmet veriyor. Sıcak yemek ve çorba ikramlarından binlerce kişi faydalandı. 150 çadır, 1500 battaniye ve 292 yatak ile birlikte 6 adet genel maksat çadırı bölgedeki barınma ihtiyaçlarını karşılıyor. AFAD, UMKE, 112 Acil, İtfaiye ve Jandarma gibi kamu otoriteleriyle birlikte Türk Kızılay da depremin ilk dakikalarından itibaren harekete geçti.
 
Mağduriyet olmayacak
 
Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, "Türkiye Afet Müdahale Planı doğrultusunda kimse zorda kalmayacak. Vatandaşlarımız mağdur olmayacaktır. Her türlü beslenme ve barınma planı hazır, bölgedeyiz. Çevre illerdeki ekiplerimiz de sahaya, köylere yönlendirildi. Deprem fırtınası diyebileceğimiz artçıların bölgedeki kötü yapı stoğuna olumsuz etkileri olabilir. Vatandaşlar hasar almış evlere girmemeliler. AFAD, Kızılay ve valiliklerimiz bölgede hasar tespiti ve vatandaşlarımızın korunma, beslenme ve barınma ihtiyaçlarını gidermek için sahadalar” dedi.
 
Bingöl Karlıova'da meydana gelen deprem, çevre iller olan Erzurum, Erzincan, Muş ve Diyarbakır’dan da hissedildi. Bu illerde de Kızılay ekipleri teyakkuza geçti. Türk Kızılay Elazığ, Erzurum, Erzincan ve Muş Bölge Müdürlüklerinden ekipler de Bingöl'e yönlendirildi.
 
Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ile birlikte bölgede bulunan Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Özer de incelemelerde bulundu ve depremzedelere sıcak yemek dağıttı.