Kurumsal Haberler

Kızılay Akademi’den Kovid-19 Anketi

22/06/2020 PAYLAŞ:   

Türk Kızılay bünyesinde bulunan Kızılay Akademi Başkanlığı, Kovid-19’un toplumda nasıl bir etki yarattığı ve vatandaşların salgın konusunda ne kadar bilinçli olduğunu belirlemek amacıyla 37 bin kişinin katılımıyla dev bir anket gerçekleştirdi.
 
Kovid-19 salgınının ilk gününden bu yana Türkiye’nin dört bir yanında her türlü imkânını seferber ederek vatandaşların ihtiyacına anında cevap veren Türk Kızılay, bünyesinde bulunan Kızılay Akademi aracılığıyla 16 Nisan-15 Mayıs tarihleri arasında Kovid-19’un toplumda nasıl bir etki yarattığına ilişkin 37 bin 296 vatandaşın katıldığı “Kovid-19 Algı ve Tutum Araştırması” başlıklı online bir anket gerçekleştirdi.
 
Yüzde 31’lik katılım oranıyla İstanbul’un ilk sırada bulunduğu 10 soruluk anketin sonuçlarına göre vatandaşların yüzde 81’i salgına ilişkin haberleri televizyon, internet ve sosyal medyadan öğrendiğini ifade etti. Katılımcıların yüzde 90’ı koronavirüsün bulaşma yolları, belirtileri ve risk grupları hakkında bilgi sahibiyken yüzde 48’i çevresindeki kişilerin yeteri kadar önlem almadığını ve yeterli bilgiye sahip olmadığını belirtti.
 
Yüzde 97,9 ellerini yıkıyor, yüzde 86 maske kullanıyor
 
Kızılay Akademi Başkanlığı’nın “Salgına karşı nasıl korunuyorsunuz?” sorusuna katılımcıların yüzde 97,9’u “ellerimi sık sık yıkayarak”, yüzde 97,6’sı “sosyal mesafeye dikkat ederek”, yüzde 97’si ise “yüze, göze, ağıza dokunmayarak” yanıtını verdi. Ankete katılanların yüzde 86’sı maske kullandığını belirtirken yüzde 79’u maskenin koruyucu olmadığını düşündüğünü ifade etti.
 
Anket sonuçlarına göre Türkiye’de hayatın 6 ay içinde normale döneceğine inananların oranı ise yüzde 69,8 olarak belirlendi.