Kurumsal Haberler

Genç Kızılay’dan 15 Temmuz’da Demokrasi Nöbeti

16/07/2020 PAYLAŞ:   

Çanakkale’nin Eceabat ilçesinin Kilitbahir köyü yakınında bulunan Ağadere Ağır Mecruhin Hastanesi ve Şehitliği’nde 15 Temmuz şehitlerini anma programı kapsamında meşalelerle saygı yürüyüşü yapan Genç Kızılay gönüllüleri, ardından demokrasi nöbeti tuttu.
 
15 Temmuz 2016 tarihinde bağımsızlık adına 251 şehit ve büyük bir mücadele veren Türkiye, bu sene de salgın dolayısıyla sosyal mesafe kurallarına dikkat ederek tüm şehirlerde çeşitli etkinlikler düzenledi. Türk Kızılay da Yönetim Kurulu Üyeleri, Şube ve Temsilcilikleri ve gönüllüleriyle 15 Temmuz şehitlerini anma etkinliklerinde yer aldı.
 
Genç Kızılaycılarında ülke genelinde çeşitli etkinlerle yer aldığı anma programları kapsamında Çanakkale’nin Eceabat ilçesinin Kilitbahir köyü yakınındaki Ağadere Ağır Mecruhin Hastanesi ve Şehitliği’nde meşalelerle saygı yürüyüşü yapan yaklaşık 50 Genç Kızılay gönüllüsü, yürüyüşün ardından demokrasi nöbeti tuttu. Kuruluş yıldönümü etkinliklerini de burada gerçekleştiren Kızılay hem yüz yıl önce Çanakkale’de vatanı müdafaa ederken şehit düşen ecdadımızı hem de 15 Temmuz 2016’da bağımsızlık mücadelesi verirken şehit olan vatandaşlarımızı andı.
 
“Ağadere’de akan kanlar 15 Temmuz’da can suyu oldu”
 
Türkiye’nin merhamet çınarı Türk Kızılay’ın iftiharla dolu 152 yılı geride bıraktığını ifade eden Genç Kızılay Çanakkale İl Başkanı Mesut Kaman, “Çanakkale’de Hilal-i Ahmer Ağadere Ağır Mecrûhin Hastahanesi’nin faaliyet gösterdiği alanda açtığı Ağadere Müzesi’nde demokrasi nöbetimizi sürdürüyoruz. Yüz yıl önce Ağadere’de akan kanlar ve kaybedilen canların 15 Temmuz’da yeniden yeşeren devletimizin can suyu olduğunu hatırlatarak sadece askerimizin değil bir milletin tedavisinin gerçekleştiği bu topraklarda Genç Kızılay gönüllüleri olarak tüm şehitlerimizi minnetle anıyoruz” dedi.