Kurumsal Haberler

Genel Başkan Kınık Kızılay Kurban Konservesinin Serüvenini Anlattı

17/07/2020 PAYLAŞ:   

Vatandaşların verdiği vekâletlerle yurt içinde kesilecek kurban etlerinden hazırlanacak olan kurban konservesinin serüvenini anlatan Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Kızılay’ın modeli biraz farklı, özgün. Kurban Bayramı sonrasında konserve haline getirilmiş olan kavurmalarımızı ve kıymalarımızı, şubelerimiz aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine 81 ilimizde dağıtıyoruz” dedi.
 
Özgün bir model olan “Kurbanda Kızılay Modeli” ile kurban kampanyası çalışması yürüten Türk Kızılay, yurt içinde kurban bereketinin yıl boyunca devam etmesini sağlayan kavurma konservesinin nasıl hazırlandığını paylaştı. Türk Kızılay’a verilecek olan yurt içi vekâletlerin kesilerek konserve haline getirileceğini aktaran Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Et ve Süt Kurumu’nun Sincan Kombinası’ndaki tesiste basın mensuplarına bilgi verdi. Bütün kurbanlıkları yerli besicilerden temin ettiklerini söyleyen Kınık, satın alım ve hazırlıkların gerçekleştirildiğini, vekâletle kurban kesimi için yaklaşık 2 haftanın olduğunu kaydetti.
 
“Kızılay’ın modeli bereketi yıl boyu yaşatan ve yaygınlaştıran bir model”
 
Kurban kesildikten sonra yapılan dağıtıma ilişkin bilgi veren Kınık, şöyle konuştu: “Özellikle Kurban Bayramı sürecinde kesilen etlerin bu şekilde dağıtımını yapmıyoruz. O dönemde kurban payları bollaştığı için biz daha çok Kurban Bayramı sonrasında konserve haline getirilmiş olan kavurmalarımızı ve kıymalarımızı şubelerimiz aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine 81 ilimizde dağıtıyoruz."
 
İşlemin, Et ve Süt Kurumunun hijyenik tesislerinde proseslerle gerçekleştirildiğini anlatan Kınık, Türk Kızılay’ın kurban modelinin, bereketi yıl boyu yaşatan ve yaygınlaştıran bir model olduğunu kaydetti. Kınık, kesilen ve nefaseti 1,5 yıl kaybolmayan kurban konservelerinin şubelere dağıtıldıktan sonra ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığını belirtti.
 
“Vatandaşlarımızın ellerini biraz daha çabuk tutmalarını salık veriyoruz”
 
Bu sene Türk Kızılay’ın yaklaşık 4 milyon insana ulaşmayı hedeflediğini dile getiren Kınık, “Ülkemizin 81 ilinde ve tüm ilçelerinde özellikle de açlığın, kıtlığın, kuraklığın, savaşın vurmuş olduğu coğrafyalardaki ülkelerden oluşan 16 ülkede bu kesim gerçekleştirilecek. Bu sene koronavirüs sebebiyle tedarik zincirinde geçen senelerdeki gibi esnek davranamıyoruz. Dolayısıyla son dakika gelecek fazla kurban vekâletlerini yönetemeyebiliriz. Bu çerçevede özellikle kurban bağışını vekâletle yapmak isteyen vatandaşlarımızın ellerini biraz daha çabuk tutmalarını salık veriyoruz. Vekâletlerini daha erken verirlerse olası bir artış noktasında şimdiden tedbir alabiliriz.” ifadesinde bulundu.
 
“Kurban vekâleti yurt içi hisse bedeli 1050, yurt dışı 850 lira”
 
Kızılay’ın yurt içindeki kurban vekâleti hisse bedelinin 1050, yurt dışında da 850 lira olarak belirlendiğini ifade eden Kınık, kurban vekâletlerinin "www.kizilay.org.tr" internet sitesinden verilebileceğini, kredi kartından taksitle ödeme imkânının bulunduğunu söyledi. Bütün banka şubelerinden Kızılay’a kurban bağışı yapılabileceğini belirten Kınık, 168 çağrı merkezinden, mobil uygulamadan ve Kızılay’ın şubelerinden de vekâletlerin verilebileceğini anlattı.
 
“İş birliği yapmaktan mutluyuz”
 
Et ve Süt Kurumu Alım ve Üretim Daire Başkanı İbrahim Sarıtosun da Türk Kızılay ile iş birliği yapmaktan mutlu olduklarını ifade etti. Sarıtosun, Et ve Süt Kurumunun veteriner hekimlerince Tarım Bakanlığının sevk izni verdiği hayvanların önce sağlıklı canlı muayenelerinin yapıldığını, daha sonra kombinalarda kesimlerin gerçekleştirildiğini söyledi. Kesimlerin ardından Türk Kızılay’ın programı dahilinde kıymalık ve kuşbaşılık olarak konserve halinde dağıtım yapılacağını dile getirdi.
 
Programda Genel Başkan Kınık’a Kızılay’ın üst düzey yöneticileri de eşlik etti.