Kurumsal Haberler

Gazzeli İhtiyaç Sahiplerinin Evleri Yenileniyor

06/08/2020 PAYLAŞ:   

Gazze’deki yardımlarını sürdüren Türk Kızılay, 2020 yılı başında başladığı tadilat projesiyle, bugüne kadar oturulamaz haldeki 12 evin tadilatını tamamlayarak sahiplerine teslim etti. Bağışlarla yürütülen projede önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek tadilatlarla bu sayının 15 eve ulaşması planlanıyor.
 
Türk Kızılay ile Gazze Destek Derneği’nin ortaklaşa yürüttüğü "İnsana Layık Ev" projesiyle tadilatı yapılan 12 ev, sahiplerine teslim edildi. Toplam bütçesi 100 bin Dolar olan projeden Gazze Sosyal İşler Bakanlığı’nın hazırladığı listede yer alan yaşamaya elverişli olmayan evlerde ikamet eden ihtiyaç sahipleri ile geliri olmayan aileler yararlandı. Gazze Şeridi’nde yaşamaya elverişli olmayan 4 binin üzerinde ev bulunuyor.
 
“İnsani şartlarda yaşayacakları yerler temin etmeye çalışıyoruz”
 
Kızılay olarak Filistin halkının hep yanında olduklarını belirten Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, "Filistin'de hem Gazze'de hem Kudüs'te delegasyonlarımız bulunuyor. Gazze'de yetimhaneler, hastaneler ile yakından ilgileniyoruz. Ayrıca Filistin Kızılay'ının kapasitesinin artırılması yönünde de çalışmalar yapıyoruz. Kurban bayramında hem Gazze'de hem Kudüs'te vekâletle kurban kesiyor, Ramazanlarda gıda desteği sağlıyoruz. Kızılay olarak, son Filistinli kardeşimizin de ihtiyacı ortadan kalkana kadar çalışmaya devam edeceğiz. Şimdi de ihtiyaç sahibi kardeşlerimizin evlerini onarıyor, onlara daha insani şartlarda yaşayacakları yerler temin etmeye çalışıyoruz" diye konuştu
 
“Sağanak olur da çocuklar boğulur diye yaşadığım endişeden uyuyamazdım”
 
Yeni yuvasına yerleşen 42 yaşındaki Meyyade Suveyid, sevincini “Böyle bir eve sahip olmak bizim için bir hayaldi.” sözleriyle ifade etti. Suveyid, tek odada 5 kişinin yaşadığı zamanlarda çektiği sıkıntıları şöyle anlattı:
 
“Kışın çatıdan yağmur akar, gece çocuklar uyurken ıslanmasın diye yataklarının yerlerini değiştirirdim. Sağanak olur da çocuklar boğulur diye yaşadığım endişeden kış geceleri uyuyamazdım. Elbiseler gibi mobilyaların da hepsi ıslanırdı. Yaz geldiğinde ise sıcaktan bu kez kan ter içinde kalırdı çocuklar. Ders çalışamazlardı.”
 
Yaşadıkları maddi sıkıntılara rağmen güvenlik içinde olduklarını söyleyen Suveyid, ailesine bu imkânı sağlayan Türk Kızılay ve Türk sivil toplum kuruluşu GDD'ye şükranlarını sundu.