Kurumsal Haberler

Kızılay Aracına El Bab’ta Hain Saldırı:1 Kızılay Personeli Şehit Oldu

14/09/2020 PAYLAŞ:   

Çobanbey ile El Bab arasında seyir halinde olan Türk Kızılay aracına plakasız iki araçtan açılan ateş sonucu Kızılay personeli Mehmet Arif Kıdıman şehit oldu. Bir personelin yara almadan atlattığı saldırıda bir Kızılaycı ise yaralanarak Çobanbey’de tedavi altına alındı.
 
Türk Kızılay’ın El Bab Sevgi mağazasında çalışan personellerinden Mehmet Arif Kıdıman, Çobanbey ile El Bab arasında seyir halinde olan Kızılay aracına açılan ateş sonucu şehit oldu. Aynı araçta bulunan personellerden biri saldırıyı yara almadan atlatırken hayati tehlikesi bulunmayan diğer personel ise Çobanbey’de tedavi altına alınarak ilk tedavisinin ardından Türkiye’ye sevk edildi.
 
Şehit Kızılaycı, Suriye İnsani Yardım Operasyonu kapsamında Mart ayından bu yana Çobanbey Dağıtım Ekip Başkanlığı’nda dağıtım sorumlusu olarak görevini başarıyla yerine getiriyordu. 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremlerinin ardından binlerce fotoğraf çeken merhum gazeteci Mehmet Kıdıman’ın oğlu olan 40 yaşındaki Mehmet Arif Kıdıman, memleketi Düzce’de son yolculuğuna uğurlanacak.
 
“Tüm Kızılay camiasına başsağlığı diliyorum”
 
Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ve Genel Müdür Dr. İbrahim Altan, saldırı haberinin hemen ardından bölgeye hareket etti. Saldırıyı şiddetle kınadığını belirten Kınık, “Uluslararası hukukla korunması gereken, üzerinde belirgin bir şekilde Kızılay amblemi taşıdığı için uluslararası insancıl hukuka göre dokunulmazlığı bulunan Kızılay personeline yapılan alçakça saldırıyı şiddetle kınıyorum. Ülkemizin de çabalarıyla saldırganların en kısa zamanda yakalanacağına inanıyorum. Tüm Kızılay camiasına başsağlığı diliyorum” dedi.
 
Kızılay ailesi olarak şehit personelimiz Mehmet Arif Kıdıman’a Allah’tan rahmet, geride kalan ailesine sabır ve başsağlığı diliyoruz.