Kurumsal Haberler

Kızılay’a Saldırıya Tepki Yağdı

17/09/2020 PAYLAŞ:   

El Bab’ta Kızılay aracına düzenlenen hain saldırı sonucu şehit olan Mehmet Arif Kıdıman için Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere siyasiler, uluslararası kuruluş temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, yabancı misyon temsilcileri ve kurumlar yayınladıkları taziye mesajlarıyla Kızılay’a başsağlığı dileğinde bulunarak saldırıya tepki gösterdi.
 
14 Eylül günü Çobanbey ile El Bab arasında seyir halindeki Kızılay aracına açılan çapraz ateş sonucu şehit olan ve 15 Eylül’de memleketi Düzce’de devlet yetkilileri, Kızılay yöneticileri, çalışanları, gönüllüleri ve yüzlerce vatandaşın katılımı ile cenaze töreni gerçekleştirilen Kızılaycı Mehmet Arif Kıdıman için Türk Kızılay’a birçok kesimden taziye ve dayanışma mesajları geliyor.
 
“Kızılay, medeniyetimizin şefkat eli”
 
Kızılaycı Mehmet Arif Kıdıman’ın şehadetinin hemen ardından Twitter hesabından yaptığı açıklamada Kızılay camiasına geçmiş olsun dileklerini ileten Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Suriye’nin El Bab şehrinde medeniyetimizin şefkat eli Kızılay’a yönelik düzenlenen hain terör saldırısında şehit düşen kardeşimize Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Saldırıda yaralanan kardeşlerimize ve tüm Kızılay camiasına geçmiş olsun” dedi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da saldırıyı kınayanlar arasındaydı. Oktay, “Suriye’de ihtiyaç sahiplerine yardım götüren Kızılay ekibimizin aracına düzenlenen alçak saldırıyı lanetliyorum. İnsanlıktan nasibini almamışların saldırısında şehit olan insani yardım görevlimize Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum” şeklinde konuştu.
 
Kızılay’a taziye ve destek mesajlarını gönderenler arasında Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanlığı, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, TBMM İdare Amiri Dr. Halil Özcan, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam’ın yanı sıra Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Düzce Valisi Cevdet Atay ve Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü ile pek çok Vali ve Belediye Başkanı da vardı.
 
Kurum, Kuruluş ve Dernekler Kızılay’ın Yanında
 
Kızılay’ı acı gününde yalnız bırakmayan birçok kurum, kuruluş ve dernekten de destek geldi. “Uluslararası hukukta dokunulmaz olan bir yardım kuruluşuna bile saldıracak kadar alçalan teröristlerin yakalanması için karadan ve havadan her türlü tedbir alınmaktadır. Şehidimizin kanı yerde kalmayacak, teröristler bu saldırının hesabını misliyle ödeyecektir” mesajıyla Kızılay’a başsağlığı dileğinde bulunan Milli Savunma Bakanlığı’nın yanı sıra Polis Akademisi ise “Kızılay aracımıza düzenlenen saldırı sonucu bir Kızılay personelimiz şehit olmuş bir personelimiz ise yaralanmıştır. Şehidimize Allahtan rahmet, ailesine ve milletimize başsağlığı dileriz” açıklamalarında bulundu. AFAD, TİKA, AKUT, TOBB, PTT, YTB, İHH, DEİK, İDSB, TİHEK, Türk Hava Kurumu, Memur-Sen, Toç Bir-Sen, Yeryüzü Doktorları, Türk Ocakları Derneği, Türkiye Diyanet Vakfı, Hayrat Vakfı, Hayat Vakfı, Ensar Vakfı, Beşir Derneği, Cansuyu Derneği, İyilik Derneği, Deniz Feneri Derneği, Sadakataşı Derneği, Suriyeli Dernekler Platformu, Suriye Forum Derneği, Selam Evi Yardım Derneği ve Ultraslan taraftar grubu da taziye mesajlarıyla Kızılay’ın yanında yer aldı.
 
Uluslararası Camiadan Destek
 
Bir insani yardım kuruluşu olarak tek amacı ihtiyaç sahiplerine yardım götürmek olan Kızılay’a yapılan alçak saldırı uluslararası platformlarda da büyük tepki topladı. AB Komisyonu, AB Türkiye Delegasyonu, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, UNDP Turkey, UNV Turkey, UNICEF, WFP, NGO World, MSF Turkey, ABD Ankara Büyükelçiliği, İngiltere Ankara Büyükelçiliği, Uluslararası Göç Örgütü, Uluslararası İnsani Yardımlaşma Derneği, Uluslararası Mülteci Hakları Derneği ve Bosna Hersek’te faaliyet gösteren Merhamet Derneği Kızılay’a hain saldırı sonrası başsağlığı dileyenler arasındaydı. “İnsani yardım çalışanlarına yapılan saldırılar kabul edilemez” mesajı veren kurumlar, bu saldırıların zor durumda olan insanlara ulaşılmasını zorlaştırdığını belirtti. Suriye Geçici Hükümeti (SGH) Başbakanı Abdurrahman Mustafa ise Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’a bir taziye mektubu yazarak üzüntüsünü dile getirdi.
 
Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri’nden Dayanışma Mesajı
 
Dünyanın her yerinde ayrım yapılmaksızın ihtiyaç sahiplerine yardım elini uzatan Kızılay ve Kızılhaç dernekleri de El Bab’taki saldırı sonrası birlik ve dayanışma mesajlarıyla Türk Kızılay’a anlamlı desteklerini iletti. Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) Başkanı Francesco Rocca insani yardım çalışanlarının terör hedefi olmaması gerektiğinin altını çizerek, “ Bir Kızılay çalışanı görevi başında hayatını kaybetti. Ailesine, çalışma arkadaşlarına ve sevdiklerine başsağlığı diliyorum. IFRC olarak bu olayı şiddetle kınıyor ve insani yardım çalışanlarının hedef olmaması gerektiğini belirtmek istiyorum” dedi. Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) Genel Direktörü Robert Mardini ise taziye mesajlarını ileterek, “ Kızılay çalışanının hayatını kaybetmesi hepimizi derinden etkiledi. Sevdiklerine ve tüm Kızılay çalışanlarına başsağlığı diliyor, yaralıların da bir an önce iyileşmesini temenni ediyorum” dedi. IFRC Türkiye Ofisi Başkanı Ruben Cano da destek verenler arasındaydı.
 
Dünyanın birçok yerinden Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri de yaşadıkları üzüntüyü dile getirerek destek mesajları yayınladı. Maldivler Kızılayı, Senegal Kızılhaçı, Danimarka Kızılhaçı, Avustralya Kızılhaçı, İsviçre Kızılhaçı, İrlanda Kızılhaçı, İngiltere Kızılhaçı, Nepal Kızılhaçı, Fiji Kızılhaçı’nın da aralarında bulunduğu pek çok Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri dayanışma ve birliktelik mesajlarını yineleyerek saldırıya tepki gösterdi.