Kurumsal Haberler

Azerbaycan’la Bosna Hersek’e 9 Tır Dolusu Yardım

17/12/2020 PAYLAŞ:   

Çetin kış şartlarında yaşam mücadelesi veren ihtiyaç sahiplerine desteğini sürdüren Türk Kızılay, ihtiyaç malzemeleriyle doldurduğu 9 TIR’lık yardım konvoyunun yedisini Azerbaycan’a, ikisini ise Bosna Hersek’e gönderdi.
 
Azerbaycan’daki çalışma alanını genişleten ve şimdiye kadar 3 sevkiyatla 19 TIR insani yardım malzemesi gönderen Türk Kızılay, 7 TIR’lık yardımı daha Azerbaycan için hazırladı. Bosna Hersek’teki ihtiyaç sahipleri için de hazırlık yapan Kızılay, planladığı 2 TIR’ı ihtiyaç malzemeleriyle doldurdu. İstanbul’dan Azerbaycan ile Bosna Hersek’e uğurlanan gıda malzemesi, ev eşyası, barınma malzemesi, kişisel koruyucu ekipman, kışlık kıyafet, hijyen malzemeleri, ilaç, tekerlekli sandalye, oyuncak, muhtelif tıbbi sarf malzemeleri yüklü 9 TIR dolusu insani yardım malzemesi ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.
 
“İki farklı gönül coğrafyamıza iki iyilik konvoyu uğurluyoruz”
 
Azerbaycan ve Bosna Hersek'e yeni bir yardım konvoyu göndermenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “İstanbul’dan iki farklı gönül coğrafyamıza iki iyilik konvoyu uğurluyoruz. Birisi doğuya Kafkaslara can Azerbaycan'a, diğeri Balkanlara can Bosna Hersek’e toplamda 9 tır insani yardım malzemesi yola çıkıyor. Bunların içinde gıda, ev eşyası, barınma malzemeleri, kovid nedeniyle kişisel koruyucu ekipmanlar, kışlık kıyafetler, tıbbi malzeme, ilaç, tekerlekli sandalye, oyuncak ve muhtelif tıbbi sarf malzemeleri var.” diye konuştu.
 
“60 bin Azerbaycanlı, evlerini terk etmek durumunda kaldı”
 
Dağlık Karabağ bölgesindeki çatışmaların başlaması ve ardından sağlanan barış neticesinde Türk Kızılay’ın Azerbaycan Kızılayı ile birlikte yardımlara devam ettiğini aktaran Kınık, mağdur Azerbaycan halkına yardımları ulaştırmaya gayret ettiklerini dile getirdi.
 
Azerbaycan’a 26 tırla insani yardım malzemesi gönderdiklerini ve hayırseverlerin katkılarıyla yaklaşık 7,5 milyon liralık yardım malzemesini bölgeye ulaştırdıkları bilgisini paylaşan Kınık, şöyle devam etti: “Bu gönderilen yardım malzemeleriyle beraber 125 bin ihtiyaç sahibi insana bu anlamda destek vermiş oluyoruz. Özellik Azerbaycan’ın Fuzuli, Terter, Gence, Berde ve birçok bölgesinde bu dağıtımlar gerçekleştirildi. 250 bin kişinin etkilendiği Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki çatışmalar, sivil kayıpları ve yaralanmaları ortaya çıkardı. 60 bin Azerbaycanlı, bu çatışmalar sırasında evlerini terk etmek durumunda kaldı. Şimdi onların evlerini dönmesi için el uzatma zamanı. Daha önce de evlerini terk eden bu insanları destek malzemeleri göndermiştik. Ateşkesin sağlanmasından sonra da kışlık yardımları ulaştırdık." Kınık, yardım yapmak isteyen vatandaşların, Kızılay’ın 2868 kısa mesaj hattına Azerbaycan yazarak katkıda bulunabileceklerini ya da Kızılay’ın internet sitesinden bağış kanallarından ayni ve nakdi yardım ulaştırabileceklerini söyledi.
 
“Bosna Hersek acılar yaşamış bir coğrafya”
 
Bosna Hersek’te de Türk Kızılay Delegasyonunun çok boyutlu olarak yardımlarını devam ettirdiğini vurgulayan Dr. Kerem Kınık, “Bosna Hersek acılar yaşamış bir coğrafya. Bugün de ihtiyaç sahiplerinin de olduğu, bir taraftan tekrar ayağa kalkmak, toplumunun tekrar güçlenmesi için desteğe ihtiyaç var. Bizler de bu anlamda Türk Kızılay'ı olarak Saraybosna'daki daimi delegasyonumuzla birlikte Bosna Hersek’in her yerine kardeşlerimize destek olmak için, hem de bu kış şartlarında oradaki mültecilere destek olmak için çalışıyoruz. 10 bini aşkın düzensiz göçmene yardım etmeye çalışıyoruz. Bu 9 tırlık yardım konvoyumuzun sağ salim Azerbaycan ve Bosna Hersek’e ulaşmasını temenni ediyorum. Dualarla kendilerini yolcu ediyoruz. Arkasından gelen diğer konvoylarımız için de değerli bağışçılarımızın desteklerini bekliyoruz." şeklinde konuştu.
 
Yardım tırlarını uğurlama törenine katılan Azerbaycan Türkiye İş Adamları Birliği Başkanı Cemal Yangın da bugün can Azerbaycan için yeni bir yardım konvoyunun yola çıkmasının kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Konuşmaların ardından Genel Başkan Kınık ile Azerbaycan Türkiye İş Adamları Birliği Başkanı Cemal Yangın’ın yanı sıra Kızılay yöneticilerinin de eşliğinde yardım tırları uğurlandı.