Kurumsal Haberler

Yeni İkram Araçları Türkiye’nin Farklı Noktalarına Gönderildi

05/02/2021 PAYLAŞ:   

Kızılay, ana faaliyetlerinin başında gelen afete müdahale kapsamında yıl içinde meydana gelebilecek afetlerden etkilenenler için beslenme kapasitesini arttırıyor. Afet müdahale filosuna 11 ikram aracı daha katan Kızılay, mevcut 427 bin 600 kişilik afet beslenme gücüne 13 bin 200 kişilik kapasite daha ekledi.
 
Türkiye Afet Müdahale Planlamasındaki rolüyle herhangi bir afette afetzedelerin beslenme ihtiyacını karşılamakla görevli olan Kızılay, insan kaynağı ile malzeme kapasitesini de mağdur vatandaş bırakmamak adına arttırmaya devam ediyor. Ülke genelinde 427 bin 600 kişilik afet beslenmesi kapasitesi bulunan Kızılay, araç filosuna 11 yeni ikram aracı daha kattı. Hazırlanan 11 ikram aracı, hizmet sunmaya başlayacakları Kırklareli, İstanbul (2), Düzce, İzmir, Adana, Elazığ, Erzurum, Muş ve Ankara (2) Kızılay Afet Müdahale Merkezleri’ne gönderildi. Afet ve acil durumlar sonrasında bölgeye hızla hareket edebilecek ve her biri 1.200 kişiye destek olabilecek şekilde tasarlanan ikram araçlarıyla öğünde 13 bin 200 kişilik ek kapasite oluşturuldu.
 
Araçları uğurlayan Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan, “Afetlerde Beslenme Platformu’nun ana sorumlusu olarak afet hallerinde kullanmak üzere 11 tane yeni ikram aracımızı görevlendiriyoruz. Bu araçlarımız her hangi bir afet, toplumsal bir olay olduğunda vatandaşlarımızın ilk ihtiyaçlarını karşılayacak. Her bir aracımız 1200 kişilik ikram kapasitesine sahip, böylelikle ikram kapasitemize 13 bin 200 kişi daha arttırmış olduk. Bu ay sonunda da inşallah 26 tane daha ikram aracımızı ülkemizin dört bir yanına göndereceğiz. Afetlerde beraber çalıştığımız beslenme platformu üyelerimizden İHH’da bugün yanımızda olduğu için hep beraber uğurlamak istedik. Onların da aynı şekilde beslenme çok ciddi katkıları bulunuyor. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Hayırlı uğurlu olsun.” dedi.
 
24 Saat Hizmet Verebilecek
 
Kızılay Afet Müdahale Merkezleri’ne gönderilen ikram araçları afet bölgesinde 7 gün 24 saat çalışma yapabilecek kapasiteyle tasarlandı. İkram araçlarıyla sürekli beslenme hizmeti sağlayabilen Kızılay, 2021 yılı sonuna kadar toplam beslenme kapasitesini 613.300 kişi rakamına ulaştırmayı planlıyor.
 
Uğurlama töreninde Genel Müdür Altan’a, Genel Müdür Yardımcıları İbrahim Özer, Gazi Alataş ve Ekrem Şahin de eşlik etti.