Kurumsal Haberler

Kızılay Gönüllü Merkezleri Dayanışmanın Adresi Olacak

12/02/2021 PAYLAŞ:   

Gönüllülük faaliyetlerine hız vererek toplumsal birlikteliği ve dayanıklılığı arttırmayı hedefleyen Kızılay, eş zamanlı olarak 6 noktada Kızılay Gönüllü Merkezlerinin açılışını gerçekleştirdi. Gönüllü Merkezleri ile gönüllülük kültürünün geliştirilmesi, afet ve insani yardım alanlarında kapasitenin arttırılması amaçlanıyor.
 
Kurulduğu 1868 yılından bu yana gönüllülük temelinde çalışan Kızılay, gönüllülüğün yaygınlaştırılması ve niteliğinin artırılması için çalışmalarını hızlandırdı.  Gönüllülük kültürünü geliştirmeyi, yeni gönüllü kazanımı sağlamayı ve bu gönüllülerle yapılacak faaliyetlerin sayılarını artırarak afet ve insani yardım başta olmak üzere Kızılay'ın ana faaliyet alanlarına katkı sunacak gönüllü kapasitesini oluşturmayı amaçlayan Gönüllü Merkezleri’ne Şırnak/Cizre, Manisa/Merkez, Manisa/Demirci,  Diyarbakır, Elazığ ve Kütahya’da yapılan eş zamanlı açılışla 6 yeni merkez eklendi.
 
“Hedefimiz en kısa zamanda 2 milyon aktif Kızılay gönüllüsüne ulaşmak”
 
Bu topraklarda Kızılay’ın 153 yıldır hizmet ettiğini belirten Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Kızılayımız devletimize destek, milletimize hizmet misyonu ile 153 yıldır gayret sarf ediyor. Gücünü gönüllülerinden, bağışçılarından alıyor ve bu büyük güç ile geçen sene 18,5 milyonu yurt dışında olmak üzere 37 milyon insana elini uzattı, yardımlarını ulaştırdı.” ifadesinde bulundu. Kınık, afet, toplumsal sağlığın iyileştirilmesi, yoksulluğun ortadan kaldırılması, dayanışma konusunda yüzlerce, binlerce proje ile bütün iller ve ilçelerdeki şubeler, temsilcilikler, 300 bine yaklaşan gönüllüleri ile gayret gösterdiklerini belirtti. Kınık, “2030 stratejisi için hedefimiz en kısa zamanda ülkemizde 2 milyon aktif Kızılay gönüllüsüne ulaşmak. Bu amacımıza ulaşmak için bugün Cizre Gönüllü Merkezi'mizi açıyoruz.” ifadelerini kullandı.
 
“Cizre insanlığın ikinci kez doğduğu bir yer”
 
Eş zamanlı olarak Elazığ, Manisa, Kütahya ve Diyarbakır'da da açılışlar gerçekleştirildiğini dile getiren Kınık, gönüllere ulaşmaya, gönüllere dokunmaya, onların gücü ile millete hizmet etmeye, insanlığın ıstırabını dindirmeye çalıştıklarını bildirdi. Kınık, “Cizre'yi daha çok anlamalı, daha çok anlatmalıyız. Cizre insanlığın ikinci kez doğduğu bir yer, kutsal bir toprak, medeniyetlerin, ilmin neşvünema bulduğu bir yer. El-Cezeri'yi bilmeden bugün robotik teknolojiyi, ilmi, algoritmayı, yazılımı anlayamayız, anlatamayız. Ahmed-i Hani'yi bilmeden, edebiyatı, bu toprakların efsane kültürünü, bu torakların dilini, ruhunu, Cizre'nin ne konuştuğunu anlayamayız. Özgüven için, kendimize güvenmek, dünyaya bu değerleri taşıyabilmek için bunları tanımaya tanıtmaya ihtiyacımız var. Bu toprakların ruhu var. Merkezimiz gençlere, Cizre'ye, Şırnak'a hayırlı olsun.” dedi.
 
“Merkezlerin kapısı herkese açık”
 
Toplumun her kesiminden her yaşta gönüllüye bu merkezlerin kapısının açık olduğunu vurgulayan Kınık, sözlerine şöyle devam etti: “Stratejik hedeflerimizde de belirttiğimiz gibi, Kızılay için en önemli değer çalışmalara gönüllü katılımın en üst seviyeye çıkartılmasıdır. Tüm süreçlerde gönüllü katılımını sağlayacağız. Gönüllülerin aktif ve nitelikli katkılarını verimli kullanabilen sistemler ile gönüllülüğü bir müessese olarak da teşvik etmeyi amaçlıyoruz. Bu amaçlarla Gönüllü Merkezlerini hayata geçirdik. Hâlihazırda tüm Türkiye genelinde 18 Gönüllü Merkezi bulunuyor. Gönüllüler bu merkezlerimizde, serbest zamanlarını sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerle değerlendirecekler. Gönüllülük faaliyetlerini planlayacak ve geliştirecekler. Kurulan Gönüllü Merkezlerindeki tüm hizmetler ve imkânlar ücretsiz olarak sunulacak. Genç, kadın, çocuk, yaşlı ayrımı olmadan binlerce kişinin yararlanabileceği Gönüllü Merkezleri içerisinde eğitimler, atölyeler, sosyal girişimcilik projeleri uygulanacak.”
 
“Kızılay çok önemli bir görevi yerine getiriyor”
 
Açılış programında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da, Cizre Gönüllü Merkezinin Şırnaklılara önemli hizmetler sunacağını söyledi. Bakan Ersoy “Eğitim, bilişim ve çalışma odalarından kütüphanesine, sağlık ve psikolojik destek odasından kafeteryasına, mescidine, yemekhanesine mutfağına kadar birçok birimi içeren gönüllülük merkezleri sadece gençlerimiz için değil bütün Şırnaklıların da yararlanabileceği merkezler. Gönüllülük eğitimleri, atölyeler, gönüllülük temelli sosyal girişimcilik projeleri, Kızılay’ın sahadaki tüm insani yardım programlarına gönüllü olarak katılım eğitimlerini verdiği çok faydalı merkezler. Bu açıdan Kızılay çok önemli bir görevi yerine getiriyor. Halen 18 olan merkezlerin sayısı daha da artacak. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum, merkezin başta Şırnak olmak üzere Güneydoğumuza hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.
 
Bir Kızılay gönüllüsü olan Şırnak Valisi Pehlivan ise yaptığı konuşmada gönüllü bir kan bağışçısı olarak Kızılay’ın bronz madalyasını almaya hak kazanmış olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek herkesi Kızılay’ın gerek kan bağışı kampanyalarına gerekse diğer alanlarda gönüllülük esaslı yürütülen kampanyalarına katılmaya davet etti. Vali Pehlivan; “Böyle önemli bir merkezin açılmasından dolayı memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum. Başta Kızılay Genel Başkanı Sayın Kerem Kınık olmak üzere emeği geçen İl ve ilçe yöneticilerine, Kızılay gönüllülerine, katkı ve emeği olan herkese şükranlarımı sunuyorum.” diye konuştu.
 
Gönüllü Yönetimi Direktörlüğü bünyesinde toplamda 18 Gönüllü Merkezine ulaşan Kızılay’ın Cizre Şubesi Başkanı Salih Sefinç’in ev sahipliğindeki açılış programına Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’ın ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanı sıra Şırnak Valisi Pehlivan, Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Şırnak Milletvekili Rızgin Birlik, Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka, Cizre Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Davut Sinanoğlu, Kızılay Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç, Genel Müdür Dr. İbrahim Altan, Kızılay şube başkanları, yöneticileri, gönüllüler ve çok sayıda davetli katıldı.
 
Kızılay Gönüllüsü olarak, yardım faaliyetlerine katkı sunmak isteyenler gonulluol.org web sitesinden de hangi alanda gönüllü olmak istiyorlarsa başvurabiliyorlar.