Kurumsal Haberler

Uluslararası İnsancıl Hukuk Yarışmasıyla Yaz Okulu Programına Başvurular Başladı

15/02/2021 PAYLAŞ:   

Kızılay’ın kurucuları arasında yer alan Kırımlı Aziz Bey’in anısına, Kızılay ve İstanbul Uluslararası Hukuk Merkezi (ICIL) organizatörlüğünde düzenlenen Uluslararası İnsancıl Hukuk Yarışması ve Yaz Okulu programına başvurular başladı. İstanbul Heybeliada’da gerçekleşecek olan yaz okulu projesinin başvuru tarihi 8 Şubat – 31 Mayıs 2021 olarak belirlendi.
 
Kızılay ve İstanbul Uluslararası Hukuk Merkezi’nin düzenlediği, Uluslararası Kızılhaç Komitesinin (ICRC) katkı sağladığı “Kırımlı Aziz Bey Uluslararası İnsancıl Hukuk Yarışması ve Yaz Okulu” için başvuru süreci başladı. İstanbul Heybeliada’da gerçekleşecek ve yalnızca lisans ile yüksek lisans öğrencilerinden oluşan üç kişilik ekipler halinde katılımın sağlanacağı yarışma ve ileri yaz okulu projesi, Kızılay’ın kurucularından Kırımlı Aziz Bey’in adını taşıyor.
 
Yarışmanın başvuru sürecine ilişkin ayrıntılar, https://icil.org.tr/azizbeyihl internet sitesi üzerinden ulaşılabilir.
 
Kırımlı Aziz Bey (1840-1878)
 
Kırımlı Aziz İdris Bey 1840’da İstanbul’da doğdu. Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane’den 1865 tarihinde Kolağası rütbesi ile mezun olup aynı okulda Emraz-ı Dahiliye (İç Hastalıkları) Muavini olarak çalışmaya başlamıştır. Bir süre sonra da, yeni açılan Mekteb-i Tıbbiye-i Mülkiye müdürlüğüne atandı.
 
Osmanlı’da modern Tıp Fakültelerinin 1827’de açılmasına rağmen doktor sayısı ülke ihtiyaçlarını karşılamıyordu, bunun nedeni Türk gençlerinin tıp eğitimine ilgi duymamasıydı. Aziz Bey’e göre Türk çocuklarının Tıbbiye’ye ilgi duymamasının sebebi fakültedeki öğretim dilinin Fransızca olmasıydı. Tıp eğitim dilinin Fransızca olması tıbbın azınlıkların yönelik bir hak olmasına yol açmıştı.  Kırımlı Aziz Bey Tıp Fakültesinde ki öğretim dilinin Türkçeleştirilmesi için büyük çaba sarf etti. Bu amaçla Fransızca ders kitaplarının Türkçe tercümelerini yaptı, çevirdiği eserler arasında Lügat-ı Tıbbiye adlı Tıp Sözlüğü de bulunmaktadır. Kimya-i Tıbbi adlı kitabında kimya sembollerini Latince yerine Osmanlı harfleriyle göstermişti. 1866 yılında Tıp Fakültelerinde öğretim dili Türkçe oldu fakat Fransızcanın hâkimiyeti daha uzun süre devam etmiştir.
 
Aziz Bey’in en büyük hizmeti Kızılay’ın kuruluşunda olmuştur. Arkadaşları ile birlikte Hilal-i Ahmer’in tesisi sırasında Dr. Abdullah Bey’in yanında yer almış zorlukları aşmasında yardımcı olmuştur. Kırımlı Aziz Bey’in girişimleri neticesinde 12 Ağustos 1876 İstanbul toplantısında Türklerin kızıl haç karşılığı olarak beyaz üzerine kırmızı Hilal’i sembol olarak kullanmaları ilke olarak benimsendi. Kırımlı Aziz Bey 1878 yılında henüz 38 yaşında iken vefat etmiştir.