Kurumsal Haberler

Pakistan’daki Tarihi Hazreti İbrahim Camisi Kızılay’la İbatede Açıldı

10/03/2021 PAYLAŞ:   

Dünya genelindeki temsilcilikleriyle bölgesindeki ihtiyaç sahiplerine destek olan Kızılay, Pakistan’da yeniden inşa ettiği asırlık Hazreti İbrahim Camisi’nin ibadete açılmasını sağladı.
 
Pakistan’ın Pencap eyaleti Jhang kenti Hokran Çak köyünde inşası tamamlanan asırlık Hazreti İbrahim Camisi ibatede açıldı. Kızılay Pakistan Delegasyonu ev sahipliğinde düzenlenen açılış törenine, Kızılay Genel Sekreteri Hüseyin Can, NGO World Vakfı Başkanı Zafer İkbal ile çok sayıda davetli katıldı. Köy halkı tarafından karşılanan Kızılay Genel Sekreteri Can, beraberindeki heyetle camide incelemelerde bulundu.
 
“Caminin insanlık var oldukça ayakta kalmasını diliyoruz”
 
Hazreti İbrahim Camisi’nin 1901 yılında yapıldığını, 2017’de gerek bölgede yaşanan depremler gerekse kullanılan malzemelerin yetersizliği nedeniyle yıkıldığını belirten Kızılay Genel Sekreteri Hüseyin Can, “Bölge halkı caminin yeniden yapılması konusunda Kızılay’a talepte bulundu. NGO World Vakfı ile caminin yeniden yapılması için çalışmalara başlayarak 2019’da mabedin temelinin attık. Yapımı tamamlanan ve ibadete açılan camiye sahip çıkılmasını umuyor, insanlık var oldukça yıkılmadan ayakta kalmasını diliyoruz.” dedi.
 
Covid-19 salgını nedeniyle yaşanan ulaşım ve malzeme tedariki problemlerinin, mabedin tamamlanmasını 6 ay geciktirdiğini ifade eden Kızılay Pakistan Delegasyon Başkanı Camilo ise caminin 400 metrekare alana inşa edildiğini ve 750 kişilik kapasitesinin olduğu bilgisini paylaştı. Camilo, çift minareli camide köydeki çocuklar için medrese de bulunduğunu belirtti.