Kurumsal Haberler

Kızılay 18 Mart’ta Şehitlerini Dualarla Andı

18/03/2021 PAYLAŞ:   

Kızılay, Çanakkale Zaferi’nin 106. yıldönümü kapsamında, “İstanbul’daki Çanakkale” üst başlığı ile Edirnekapı Şehitliği ve Galatasaray Lisesi önünde iki ayrı sergi düzenledi. Çanakkale’nin Ağadere bölgesinde de anma etkinlikleri gerçekleştiren Kızılay, yurt genelinde şube ve temsilcilikleriyle şehitleri yad etti.
 
Çanakkale Savaşı ile ilgili arşivinde çok sayıda belge ve fotoğraf yer alan Kızılay, Çanakkale Zaferi’nin 106. yıldönümü dolayısıyla Edirnekapı Şehitliği ve Galatasaray Lisesi önünde düzenlediği “İstanbul’daki Çanakkale” sergileriyle zaferin detaylarını gün yüzüne çıkardı.
 
“Bu vatanı dedelerimizin toprağa akıttığı kana borçluyuz”
 
Beyoğlu Belediyesi ve İstanbul Valiliği iş birliğinde gerçekleştirilen sergilere katılan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Açmış olduğumuz bu serginin aslında bir mesajı var. ‘İstanbul’daki Çanakkale’ sergisi önünden geçenlere adeta ‘Dur Yolcu’ diyor. Bu toprakları bize vatan kılmış olan ecdadımızı paramparça etmek için 106 yıl önce geldiler. Biliyoruz ki unutursak düşeriz, uyursak ölürüz. 106 yıl önce Çanakkale’de dünyanın en güçlü ordularına karşı direnen ordumuzla bir varoluş mücadelesi verildi. Kızılay, savaşın her cephesinde vardı. Kızılay kadınları, Mehmetçiğimizin çoraplarını, giysilerini örüyorlardı; yaralarını saracak sargı bezlerini hazırlıyorlardı; yatacakları çarşafları dikiyorlardı. Çanakkale cephesinde deniz ve kara savaşları süresince Kızılay, Şirket-i Hayriye ve Seyr-i Sefain İdairesi’nden almış olduğu 15 gemisiyle Gelibolu’ya, Biga’ya, Lapseki’ye, Şarköy’e, Tekirdağ’a, İstanbul’a tam 150 bin yaralı ve hasta transfer etti. O dönem hastane olarak kullanılan Galatasaray Lisesi’ne sedyeyle girip oradan omuzlarda tabutla çıkan 6 bin 600 şehidimiz bugün Edirnekapı Şehitliğindedir. Bugün alnımız ak ve bağımsız bir şekilde yaşayabiliyorsak milletçe müdafaa ettiğimiz bu vatanı dedelerimizin o topraklara akıttığı kana borçluyuz. Bunu unutmamak için bu sergiyi sizlerin dikkatlerine sunuyoruz” dedi.
 
Kızılay yurt genelinde ecdadını andı
 
Kızılay, Türkiye’nin dört bir yanında 18 Mart Çanakkale Zaferi için anma etkinlikleri düzenledi. Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan, Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Çanakkale Şube Başkanı Ergin Sezen, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nimetullah Akın, gönüllü ve vatandaşlar eşliğinde Çanakkale’de bulunan Kızılay Ağadere Müzesi’ni ziyaret etti. Yurt genelindeki şube ve temsilcilikleriyle de çeşitli etkinliklerin altına imza atan Kızılay, şehitlerimizi dualarla andı.