Kurumsal Haberler

Bangladeş’te 10 Binden Fazla Barınak Yandı Kızılay Devrede

24/03/2021 PAYLAŞ:   

Bangladeş’te bulunan kamp alanlarında çıkan yangın sonrası Arakanlı Müslünmanların bulunduğu 10 binden fazla barınak kullanılamaz hale geldi. Tespit çalışmalarını tamamlayan Kızılay ekipleri de ailelere alanda çadır kurulumu, psikososyal destek, ile sağlık gibi acil ihtiyacı karşılama çalışmaları yürütüyor. Acil gıda paketlerini de hazırlayan Kızılay, ihtiyaçların karşılanması noktasında planlarını da hazırladı.
 
Bangladeş’te Arakanlı Müslümanların bulunduğu kampta henüz nedeni tespit edilemeyen bir yangın çıktı. Rüzgarın etkisiyle hızla yayılan yangında 10 binden fazla barınak kül oldu. Kamplar içinde bulunan hizmet merkezlerinin de yandığı faciadan 55 binden fazla göçmen etkilendi. 2 bin 800’den fazla aileden yaklaşık 12 bin kişi başka kamplara gönderilirken, çoğunluğunu çocukların oluşturduğu kayıplar da bulunuyor. Sivil savunma, itfaiye, Bangladeş Kızılayı ekipleri ve gönüllülerin müdahale ettiği yangına Kızılay’ın Bangladeş’teki daimi delegasyonunda bulunan afet uzmanları da destek veriyor. Kızılay uzmanları yangının ardından Arakanlı Müslümanların acil ihtiyaçlarını karşılamak için yardım çalışmalarına başladı.
 
Yangınzede Arakanlıların İhtiyaçları Karşılanıyor
 
Bangladeş Mega Kampta meydana gelen yangın sonrasında Kızılay ekipleri, gönüllüleriyle birlikte yangından etkilenen ailelere alanda çadır kurulumu, psikososyal destek, sağlık gibi acil ihtiyacı olan yangınzedelerin ilgili alanlara yönlendirilmesi çalışmalarına devam ediyor. Kızılay Bangladeş Delegasyonu, Türkiye’nin Dakka Büyükelçiliğiyle birlikte Bangladeş Afet Bakanlığı Müsteşarı Başkanlığında yapılan koordinasyon toplantısıyla acil müdahale kapsamında gerçekleştirilebilecek faaliyetler için de öncelikleri belirledi.
 
Uluslararası Kızılhaç Kızılay Federasyonu ve Bangladeş Kızılayı tarafından düzenlenen toplantıyla da acil müdahale planı çıkaran Kızılay, her gün 1.500 aileye “acil gıda paketi” dağıtımı gerçekleştirilmesini planladı. Gerçekleştirilecek olan acil gıda paketi dağıtımı ile birlikte yangın sebebi ile barınma ünitelerini ve tüm eşyalarını kaybeden Arakanlı Müslümanlara barınma ünitesi inşaatından acil gıda paketi dağıtımına, hijyen kitinden mutfak kitine gerekli olan ihtiyaç malzemelerinin dağıtımı gerçekleştirilecek olup malzeme temin edilmesi üzere aksiyonlar alınmaya başlandı. Ayrıca en kısa sürede dağıtımlar ve barınma ünitesi inşaatlarına da başlanacak.